Röportaj

Berke ‘Vlad’ Kantürk Röportajı

By

on

No Quarter Cartel Türkiye’de ikamet eden yeni bir espor kulübü. Şu an için sadece CS:GO takımları bulunmakta ve sektöre giriş yaptıklarında müsait olan en iyi takımlardan birisini bünyelerine kattılar. Katıldıkları ESL Türkiye Şampiyonası Kış Sezonu’nda şampiyon olmayı başarıp 20.000 TL’lik ödülün sahibi olan takım, aynı zamanda ESEA Main Ligi’nde oynadığı 16 maçta 8 galibiyet alarak bir üst lig olan Advanced Ligi’ne katılma hakkı kazanamasa da, bir sezon daha ESEA Main’de oynamayı garantiledi.

Berke merhabalar. Öncelikle seni tanımayanlar için biraz kendinden bahseder misin? Espor’a ilgin ve alakan ne zaman başladı?

Merhabalar ben Berke Kantürk, Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğrenim görmekte 22 yaşında bir espor sevdalısıyım. Her şey espor haline dönüşmeden önce 2006 yıllarında Knight Online ve Counter-Strike oyunlarını ailemin aldığı bilgisayara yüklemem ile başladı fakat CS:GO ile tanışmam 2014 yılının son aylarında gerçekleşti ve yıllar geçtikçe sektörün içine adımlarımı atmaya başladım. Bunların öncesinde ve devamında MMORPG, MOBA ve çeşitli FPS oyunları da oynadım tabii ki.

Espor’un öncüsü olan Bahçeşehir Üniversitesi’nde espor alanında aktif olduğunu biliyorum. Tam olarak ne yapıyorsun ve çalışmalarınız ne yönde? 

Bahçeşehir Üniversitesi Espor Kulüp Başkan Yardımcısı olarak görevlerim çok çeşitli. Bahçeşehir Üniversitesi’nin üniversite boyutunda öncü olduğu bir programın parçalarından sadece biriyim aslında. Burada sadece turnuva düzenleyip insanlara oyun oynatmaktan ziyade, başarılı ve profesyonel aday oyuncuların hem espor kariyeri yapabildiği hem de öğrenim hayatını başarıyla sürdürebildiği bir habitat yaratmayı başardık. Bunun dışında aslında espor’un sadece oyunları oynayan takımlardan ibaret olmadığını ve ilgi ve alakamıza yönelik, arka planda (hakem, sahne önü, prodüksiyon, organizasyon, koçluk vb.) yürütülen çalışmalarda öğrenerek deneyimleme fırsatı yakalıyoruz. Yani aslında espor’un kalbinden geliyoruz. Yayınlarımızı adresinden takip edebilirsiniz.

Peki, şimdi biraz geriye gidelim. NQC oyuncuları, Orion Gaming adı altında isimlerini duyuran bir takımdı. Ardından oyuncular o org’dan ayrıldıklarını ve yeni kulüp aramaya başladıklarını açıkladıktan bir süre sonra ilk defa sizin adınızı duyduk. NQC tam olarak nasıl kuruldu ve bu oyunculardaki geleceği nasıl gördünüz?

Aslında benim ekip ile iletişime geçmem biraz şans eseriydi diyebilirim. Espor sektörünün önemli isimlerinden yakın arkadaşım Bora Olgaç ile oyuncumuz Anılcan ”andreX” Dörtkol bir iletişim kanalı üzerindeyken beni de odaya alması ve konuşmamız sonucunda organizasyonları ile sözleşmelerinin bittiğini ve yenilenmeyeceğini öğrendim. Temellerini 6 ay öncesinden attığımız, iş arkadaşım Cenk ”huxley” Müdüroğlu ile bu oyuncuların ne kadar değerli olduğu konusunda konuşup onunla organizasyonumuzu tamamen CS:GO üzerine kurma konusunda anlaşma sağladık ve bu şekilde NQC kurulmuş oldu. Oyuncuların hiçbirinin yeteneği konusunda bir an olsun şüphemiz olmadı ve elimizden gelen her desteği sağladık ve sağlamaya da devam edeceğiz.

Yeni bir organizasyon olarak ilk aşamada karşılaştığınız zorluklar nelerdi? Türkiye’de espor kulübü kurmak ve yönetmek kolay değil, ama eğer böyle bir planı olan varsa ne gibi bir tavsiyen olur?

Aslında sektörün içinden geldiğimiz için olabilecek her sorun üzerine bir ‘B’ Planımız mevcuttu fakat tabii ki böyle bir organizasyon konusunda herhangi bir tecrübemiz yoktu. Bu noktada NQC adına oynayan oyuncular konusunda çok şanslı olduğumu ifade etmek isterim, gerek ‘prov’ gerek ‘andrEX’in tecrübesi ve tüm oyuncularımızın oturmuş karakterleri sayesinde takım içerisinde herhangi bir sorun yaşamadık. 2 oyuncumuzun teknik ekipman ve bilgisayar sıkıntıları nedeniyle inişlerimiz oldu fakat şahsen ilk aşamayı en üst seviyede noktaladığımızı düşünüyorum. Kulüp kurmak ve yönetmeye gelince; açık konuşmak gerekirse Türkiye’de kulüp kurmak kolay fakat asıl problemin devamlılık olduğunu düşünüyorum. Kulübünüzü bir şirket gibi yönetmek zorundasınız. Harcamalar, gelirler her şeyi profesyonel bir şekilde devam ettirmenin yanı sıra sosyal medyanın da öneminin farkında olmalısınız. Bunun yanında takımın anlık veya günlük planlamalarından ziyade planlamalarınızı aylık olarak yapmanız ve haftalık toplantılar düzenlemeniz takım içi disiplini ve düzeni sağlar.

No Quarter Cartel, neredeyse tüm açık elemelerde gördüğüm bir takım. İşinizi ciddiye alıp sürekli daha iyiye gitmeye çalıştığınız net. Peki son 3 ay içerisindeki gelişiminiz tatmin edici mi sence?

Elimizden geldikçe katılabildiğimiz tüm açık elemelere katılmaya çalışıyoruz. ESL Play-Off’ları öncesinde Göker ile, oyuncumuzun isteği üzerine yollarımızı ayıracağımız konusunda anlaşmış ve ardından çok acı verici bir olay yaşamıştık. Mustafa ‘prov’ Demirhan’ın kardeşinin trafik kazası geçirmesi bizi çok korkutmuş, üzüntüye boğmuştu fakat gün geçtikçe iyileştiği haberlerini alıyoruz ve buradan ona da geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Takımımız, ‘prov’ liderliğinde çok üst seviyelere çıkabilecek bir potansiyele sahip ve onlara bu imkanı sağlayabilmek için arka planda çalışmaya devam etmekteyiz.

ESL Türkiye Şampiyonası Kış sezonu boyunca NQC ile oynayan ruffian, LAN finallerinden hemen önce ’nin yeni takımı Arena Future Zone takımına transfer oldu. Bu transfer dışarıdan acele ve zamansız göründü açıkçası. Oyuncu en azından hak ettiği LAN finallerinde oynayabilirdi. Arka planda tam olarak neler gelişti?

Bahsi geçen oyuncunun transferi ile alakalı tüm süreç; adresinde mevcut olmakla birlikte oyuncunun anlaştığı yeni organizasyon onu Play-Off sürecinde NQC adına oynatmayacağını kesin bir şekilde dile getirdi. Yani aslında süreçte biz pek bir rol sahibi olamadık, bunu da nazar boncuğu olarak görüyor, sonucunda bize ‘Delta’ gibi bir yeteneği kazandırdıkları için AFZ ekibine teşekkür ediyorum.

Vlad – Delta – russ- prov – andrEX – gkr

İlk sezonunuzda ESL Türkiye Şampiyonası’nı kazanmayı başardınız. Gelecek sezon da ESL Türkiye Şampiyonası ve ESEA Main’de yer alacaksınız yine. Kısa vade ve uzun vade planlarınız ve beklentileriniz neler?

ESL Türkiye Şampiyonası öncesi bizim için Play-Off’lara çıkmak bile büyük başarı iken Play-Off sürecinde rakiplerimize harita bile vermeden Şampiyon olmamız bize çok büyük bir mutluluk verdi. Bu mutluluğu ve gururu yaşatan başta oyuncularım olmak üzere tüm ekibimize teşekkür ediyorum. Buradan ANT Gaming ve Royal Bandits’i de başarılı oyunları için kutluyorum. Şimdi önümüzde kısa bir transfer sürecimiz var bu noktada hızlı fakat emin adımlarla takımımıza en uygun oyuncu veya oyuncuları transfer edip ESEA Main Ligi’nde başarılı bir performans göstererek bir üst lig olan Advanced Ligi’ne yükselmeyi hedeflerken ESL Türkiye Şampiyonası Yaz Sezonu için beklentimiz üst üste 2. Kupayı’da evimize götürmek olacak.

Şampiyonluğunuz için tebrik eder, vakit ayırdığın için de teşekkür ederim. Önümüzdeki sezonda başarılar.

Röportaj için NQC ailesi adına teşekkür ediyorum. Umarım bu tarz organizasyonlar ve kulüp sayıları artacak ve profesyonel adımlar atılacak, çünkü bizler ve sizler üst seviyeleri hedeflemezsek dünyanın gerisinde kalmayı sürdüreceğiz. Buradan tüm CS:GO severleri Facebook ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeye bekliyorum. Hoşçakalın, espor ile kalın.

About bodie

Bir Cevap Yazın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com