Genel

CS:GO Majöründe bir Hint Masalı

on

Hindistan CS:GO’su 2018’i hiç de iyi hatırlanmayacak bir şekilde bitirdi. EXTREMESLAND ZOWIE Asia turnuvasında Optic India oyuncusu forsaken maç esnasında hile yaparken yakalandı ve turnuvadan takımıyla birlikte diskalifiye edildi. Bu sadece Asya Sahnesi için değil, global ölçekte önemli bir etki yarattı. Olay bütün CS:GO topluluğu tarafından günlerce konuşuldu, ilk kez bu denli büyük çaplı bir LAN turnuvasında suç üstü hile durumuyla karşılaşılıyordu nitekim.

Bu olay ile birlikte forsaken geçmişte de hile kullandığı itirafında bulundu, diğer oyuncular durumdan haberleri olmadığını iddia etse de Optic kadroyu dağıttı ve Optic India şubesini dağıttı. Optic gibi esporda yer alan önemli organizasyonlardan birisi Hindistan için bulunmaz bir nimetti aslında, güzel bir hikaye başlangıcı olabilecekken, masal kabusa dönüştü.

Hindistan takımları CS:GO sahnesinde önemli bir başarı edinene kadar bu olayla anılacaklar. Esporun lanetli yüzlerinden birisi bu da, başkasının yaptığı eylemlerin sorumluluğunu tüm bir millet hatta bölge çekmekte. Yakın gelecekte Hindistan takımlarının büyük bir başarı hatta bölgesel düzeyde bir başarı elde etmesi zor gözüke dursun, Hindistan CS:GO’su adına geçmişteki önemli bir olayı hatırlatmak boynumuzun borcu. Çünkü bu olay sadece Hindistan değil, bugün geldiği nokta itibariyle CS:GO’nun yıllar önceki durumuyla karşılaştırılması adına güzel bir fırsat.

Ağustos 2014 tarihinde CS:GO tarihinde düzenlenecek 3. Major ESL Kölnolacaktı. Bundan önce düzenlenen majörlerde şampiyonlar sırasıyla Fnatic ve VP olmuştu. Bu Majör yıllar boyu sürecek hatta günümüzde Majör ünvanı olmadığı zamanlar bile harika organizasyonlar çıkaran bir geleneğin, ESL Köln’ün ilk ayağı olacaktı.

Turnuvanın eleme formatı bugünden çok farklı olarak gerçekleşmiş, uzun ve yorucu bir sürecin sonunda turnuva katılımcıları belirlenmişti. Turnuva katılımcıları takımlar şampiyonlar ligi gibiydi. Bunca olağan şüphelinin arasında ise bir takım dikkat çekiyordu. Hindistan Temsilcisi: Team Wolf.

Asya elemelerinin dahi olmadığı Minör sürecine rağmen bir Hindistan takımı –ilk ve şu ana kadar son kez– olmak üzere bir majör turnuvasında oynayacaktı. Peki Minör sürecinde Asya elemesi dahi düzenlenmeyen bir turnuvaya bu takım nasıl katılabilmişti? ESL turnuvadan bir kaç ay önce kadrosu dağılan LGB takımının slot hakkının ESL Hindistana verildiğini ve düzenlenecek turnuva sonrası kazanan takımın Majör spotunu elde edeceğini duyurmuştu. Team Wolf de 2 Hindistanda düzenlenen bu mini turnuvayı kazanarak Majör spotunu elde ediyordu.

CS:GO sahnesinin 3. majör turnuvası düzenlenirken belki bu o kadar da şaşırtıcı bir gelişme değildi -ekstrem durumlarda benzer spotlar verilebilirdi nitekim- yalnız aradan geçen 5 yıl ve yaklaşık 10 majör sonrasında bu ülkeye özel “slot” olayının bir daha hiç tekrarlanmadığını belirtmek gerekir.

Hindistan seçimi de oldukça enteresandı ve tepki çekmişti. Nitekim Hindistan ne CS:GO’da başarı göstermiş bir ülkeydi ne de başkaca bir sebep bu özel “daveti” haklı kılıyordu.

Bu tarz “özel”durumlar genelde peri masallarına dönüşmesiyle ünlüdür. Örneğin 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi, iç savaş çıkan Yugoslavyaturnuvadan men edilmiş ve turnuvanın başlamasına çok kısa bir süre elemelerden elenen Danimarka turnuvaya davet edilmişti. Klasik hikayede anlatıldığı üzere -doğruluğu bilinmez- plajlarda yaz tatili keyfini çıkaran futbolcular apar topar kampa çağrılmış, 1 ay sonra ise Avrupa Futbol Şampiyonasını şampiyon olarak bitirmişlerdi.

Hayır, Team Wolf için böyle bir peri masalı gerçekleşmedi, hatta yanına bile yaklaşamadı. Team Wolf, ESL Köln 2014’te A Grubunda yer almıştı. Rakipleri Shoxlu, kioshimalı kadrosuyla EpsilonAdrenDosiaMarkelofflu efsane kadrosuyla Hellraisers ve o majörü şampiyon olarak tamamlayacak, o yıllara damgasını vuracak efsanevi NIP kadrosuydu.

Team Wolf, NIP karşısında 7 rount, Hellraisers karşısında ise sadece 4 rount kazanmayı başararak CS:GO Majörler tarihinin en kötü performanslarından birisine imza atmıştı. Oynadığı 2 maç sonucunda hiçbir oyuncusu “1” ortalamasının üstüne çıkamamış, Team Wolf ve Hindistan adına CS:GO tarihindeki bu en önemli turnuva başladığı gibi aynı gün bitmişti.

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası Şampiyonu Danimarka

Team Wolf bu turnuvadan sonra ne takım bazında ne oyuncu bazında yerel turnuvalar hariç hiçbir başarı gösteremedi öyle ki bazı oyuncular hakkında bilgiye ulaşmak dahi mümkün değil gün itibariyle. O günkü takımın akılda kalan tek ismi takımın Sırp koçu Aleksandar “kassad” Trifunović. Kendisi Team Wolfmacerasından sonra, Renegades, MousesportsValiance gibi takımlarda koçluk yaptı, bugün de hala Renegades’in koçu.

Bir Hindistan takımı bir daha ne zaman Majör’de yer alır bilinmez ama 1992 Danimarka örneğindeki gibi bir peri masalını gerçekleştirebilselerdi, bugün halen daha anlatılmaya doyulamayan bir hikayenin baş kahramanı olacaktı Hintli oyuncular. Ne var ki günümüz itibariyle sadece hile ve majöre haksız elde edilen bir “slot” katılımı ile anılıyorlar.

Ali Uygur Selçuk

About Ali Uygur Selçuk

Recommended for you

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com