Genel

Dreamhack Masters Stockholm Turnuvasına Yakından Bakış

By

on

2019 yılının son çeyreği yaklaşırken en önemli turnuvalardan biri Dreamhack Masters Stockholm turnuvası 29 Ağustosta başlıyor. Player break sonrası gerçekleşek ilk büyük turnuva olan bu turnuva 2 Eylül’de son buluyor. Gelin gruplara ve formata yakından bakalım.

4 Grup ve GSL formatında başlayacak turnuvanın ilk maçları Bo1, kazananlar tarafı ve eleme maçları ise Bo3 olacak. Gruplardan çıkacak 8 takım ise Bo3 serilerle Playoffları oynayacak.

A grubu

🇩🇰Astralis

Tartışmasız yılın en iyi ve formda takımı burda da en büyük favori. Temmuz sonunda ELEAGUE Premier’i kazanarak buraya gelen Astralis neredeyse harita dahi kaybetmiyor. Astralis için güncelleyecek fazla nokta yok, sadece player break oyuncuların ivmesini düşürdü mü onu göreceğiz. Nispeten diğer gruplara göre daha da kolay bir grupta olduğunu ekleyelim.

🇩🇰North

IEM Chicago elemelerinden çıkmayı başararak buraya gelen North biraz daha eli ısınmış durumda. Niko transferi sonrası ilk büyük turnuvası oynayacaklar. Takım temelde 5 Rifler oyununa döndü bakalım North’un yıllardır başaramadıkları Niko ile birlikte farklı bir tarzla başarıya ulaşabilecek mi? Astralis sonrası grubun diğer favorisi

🇨🇳TYLOO

TYLOO StarSeries Asya elemelerini zirvede tamamlayarak bölgenin hala en iyi takımı olduğu konusunda gövde gösterisi yaptı. Ancak Bo1’ler dışında bu takımın genel anlamda Avrupa’nın büyüklerine kafa tutması çok zor. Bir hafta sonra Major elemelerine katılacak TYLOO’nun aklı orda olabilir.

Grayhound

Sadece grubun değil turnuvanın en zayıf takımlarından biri. Avustralya bölgesinde on dönemlerde fena sonuçlar almayarak isimli takımları zaman zaman yenebilselerde bu turnuva ve grup onlar için çok sert. İlk maçta Astralis karşısında olmaları daha işleri zorlaştırıyor.

B grubu

 Natus Vincere

S1mple önderliğinde yılın iyi takımlarından biri NaVi. Yıl içerisine iki kupa sıkıştırdılar ve buranında iddaalı takımlarından biri. Ancak Flamie’nin turnuvaya katılamama durumu nedeniyle takımın bir haftadır 2 farklı oyuncuyla stand-in için denemeler yaptığı konuşuldu. Son dakika olarakta Flamie’nin geleceği kesinleşti. İyi hazırlanamamış olma ihtimalleri var. Ancak plan belli, s1mple iyi turnuva geçirir, electronic – flamie ikilisinden biri taşımaya yardımcı olursa NaVi yine yukarılara yakın.

🇺🇸 NRG

NRG son dönemlerin en formda Kuzey Amerika takımı. cerq’in katılması ile adeta sınıf atlayan takım, ay başında IEM Shanghai’i kazandı. Grubun gizli favorisi olarak düşünüyorum. Yine gözlerimiz cerq’de olacak.

 NiP

NiP için beklentileri yüksek tutup hayal kırıklığı yaşamak son dönemlerde çok karşılaştığımız bir durum. Bu sefer ne farklı olabilir, takım 3 major kaçırdıktan sonra ilk kez elemelerden çıkarak haftaya yapılacak offline sürece katılma hakkı kazandı. Belki bunun verdiği bir moral olabilir. Ancak NiP’nin düzelmek için çok zamana ihtiyacı var ve bence onlarında aklında haftaya yapılacak Major challangers aşamasından ana tabloya kalmak var. Turnuva kendi evlerinde, yıllardır bu dönemlerde ne kadar kötü olurlarsa olsunlar kendi evlerindeki DH Masters’ta çok iyi oynarlar, bunu unutmamak lazım.

 Ghost

Geçen hafta oynanan Zotac Cup’ta süpriz bir yarı final çıkaran Ghost, turnuvanın en kapalı kutu takımlarından biri. koosta, steel, subroza gibi isimli amerikalı oyuncuların yanına en son kRYSTAL katıldı. Kaybedecek birşeyi olmayan rahat bir takım. İlk maçta NaVi ile oynuyorlar, maça iyi girerlerse süpriz bir Bo1 galibiyeti çıkarabilirler.

C grubu

 FaZe

Olof’un dönüşü sonrası ELEAGUE Premier’de yine iyi sonuç alamayan bir FaZe görmüştük. Ama kötü oynayan Olof değil, NiKo dışındaki diğer oyunculardı. Bu sebeple Olof’un dönüşü ile iyi hazırlanıldıysa FaZe’den iyi bir turnuva görebiliriz. Grup kendilerine gelmeleri için uygun. Ama FaZe’in Astralis’in yükselişine zıt yöndeki düşüşü yıl sonu yaklaşırken beklentilerin düşmesine neden oluyor.

 Fnatic

Golden & Lekro ikilisinin gidişi sonrası Fnatic’in dengesinin bozulduğunu söylemek lazım. Kağıt üzerinden Xizt ve Draken transferlei takımı ileri götürmeli ancak düzen bir türlü kurulamadı. Kendi evlerinde olmalarından dolayı biraz hypelanacaklarını düşünüyorum. Grupta bunun için uygun, lider bile çıkabilirler ama player break takımın toparlaması için iyi mi oldu biraz izlemek gerekecek.

🇩🇰OpTic

Yükselen Danimarka CS:GO’sunun parçalarından biri OpTic. Her ne kadar Zotac Cup ve StarSeries elemelerinden hayal kırıklığı ile alsalarda Major biletini kaptılar. Takımın kimyası ve kalitesi iyi durumda. Grup biraz sert. Ama ilk maç Fnatic’e bir süpriz yaratabilirlerse, gruptan çıkmaları olası.

🇩🇰Heroic

Son dönemin büyük hayal kırıklarından biri Heroic. Nerdeyse doğru düzgün maç bile kazanamayan takımda Friberg, MODDI gibi tecrübeli isimler varken buna bir dur diyemiyorlar. Niko – Mertz takası sonrası bakalım takım nasıl etkilenecek ama çoğu maçta takımı taşıyan niko’da gitten sonra Heroic’te işlerin yoluna girmesi çok çok zor.

D grubu

 Mousesports

Yılın en iyi takımlarından biri olan mouz bence yılın transferi ile Snax’i de kadroya katmayı başarmıştı. Beraber ilk turnuvaları Köln’de hayal kırıklığı yaşasalarda ELEAGUE Premier’deki yarı finalle işlerin yavaş yavaş yoluna girdiğini gösterdiler. Turnuvanın gizli favorilerinden biri yine mouz olacak.

🇧🇷 MIBR

Aktif sahnenin bence en iyi kadrosu MIBR’de toplanmış durumda. Brezilyalı efsane 3’lü, Fallen, cold, fer’e iki major şampiyonunu dahil etmek çok önemli bir iş (Stewie ve Tarık). Tabi asıl transfer ise koç YNK. Benim en beğendiğim teknik adamlardan biri olan YNK ile çıkılan ilk turnuva Zotac Cup’ta net bir şampiyonluk geldi. Benim beklentim yüksek, tabi bu turnuva hemen adapte olmak ve başarılara devam etmek için çok sert. Ama MIBR’in içinden çıkacak canavar, zincirlerini zorlamaya devam ediyor.

 Hellraisers

Bu yazıyı hazırlaken w0xic’in hala turnuvaya katılıp katılamayacağı belli değildi. Ciddi bir pasaport – vize sorunu yaşamakta. Takım onsuz gittiği IEM Shanghai’de doğal olarak kötü oynadı. Eğer bu turnuvayıda kaçırırsa HR için işler çok zor. O yüzden fazla derin analize girmek kadro net değilken doğru olmaz. Ama sert bir grup HR için ne olursa olsun.

 Gambit

Kadro kalitesinin karşılığını alamayan bir takım Gambit. B1lade’i de koç olarak getirdikten sonra işler çok değişmedi. En azından şimdilik. İyi dönemlerinden bu gruptan lider bile çıkabilir diyebileceğimiz Gambit’in gruptan çıkabilmesi bile çok zor. Bu takım bir dönem kendine gelecek ama ne zaman bende merakla bekliyorum.

About root

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com