Değerlendirme

DreamHack Open Valencia’ya Bakış

By

on

$100.000 ödül havuzuna sahip DreamHack Open Valencia 2018, 12-14 Temmuz tarihlerinde İspanya’da düzenlenecek. Tier 1.5-2 olarak sınıflandırabileceğimiz turnuvada North, G2, AGO, Virtus.pro, Heroic, Fragsters, Luminosity ve Giants birincilik için yarışacak. Birinci takımın $50.000 kazanacağı turnuvada, ikinci takım $20.000, üçüncü ve dördüncü takımlar ise $10.000’lık ödülün sahibi olacak. Beşinci ve altıncı takımlar $3.000, yedinci ve sekizinci takımlar ise $2.000 elde edecek.

4 takımlı 2 gruptan oluşacak turnuvada grup aşamasında ikili eleme-GSL formatı kullanılacak. Açılış maçları ve kazananlar ağacı(winner bracket) maçları Bo1, kaybedenler ağacı(loser bracket) maçları ise Bo3 formatında oynanacak. İki gruptan da ikişer takım play-off aşamasına yükselecek ve turnuvanın geri kalanı tekli eleme sistemi ve Bo3 formatında oynanacak.

Grup kuraları sonucu ise takımlar şu şekilde dağıldı:

A Grubu

North
Heroic
AGO
Giants

B Grubu

G2
Virtus.pro
Fragsters
Luminosity

Fotoğraf: Starladder

North

Turnuvanın başlamasına üç gün kala Daniel “mertz” Mertz’in yerine Óscar “mixwell” Cañellas’ı stand-in olarak kadrosuna katan North, turnuvaya katılan en taze kadrolardan biri olacak. Bu değişikliğin nedeni olarak “player break” olarak adlandırılan uzun aranın öncesinde kendileri için son turnuva olan DreamHack Open Valencia’da uluslararası bir kadro kurup takımdaki dinamikleri değiştirmek istemesini gösteren takım koçu Alexander “ave” Holdt, aynı zamanda yaklaşan FACEIT Majör turnuvası öncesi takımın istikrarsız performansının da bu kararda etkili olduğunu belirtti. ESL One Köln’e grup aşamasında veda eden North için böyle bir değişikliğin bir süredir çoğu kişi tarafından beklendiğini de söyleyebilirim.

North’un DreamHack Open Valencia’daki şansına baktığımızda ise turnuvaya kısa süre kala kadroda gerçekleşen büyük değişikliğe rağmen North’un hala bu zorlu grubun en büyük favorisi olduğunu söyleyebiliriz. Ama yine de bir çok etmenin North’un aleyhinde olduğunu da kabul etmeliyiz. “mixwell” transferinin North’a olumlu etkisi olacağına inananlardan biri olsam da transferin açıklanmasından sadece 3 gün sonra ilk maçlarını oynayacak ve aynı zamanda takım içi iletişim dilini de değiştirecek olan North’un bu turnuvada ne kadar hazır olacağı büyük soru işareti. Eğer günlerinde olmazlarsa grup aşamasında elendiklerini bile görebiliriz.

Fotoğraf: @HeroicGG

Heroic

DreamHack Masters Stockholm ve Europe Minor elemelerinde göz enfeksiyonu sebebiyle takımdan uzak kalan Ruben “RUBINO” Villarroel’in yerine stand-in olarak oynayan Asger “AcilioN” Larsen’in takıma kalıcı olarak katıldığını turnuvanın başlamasına iki gün kala açıklayan Heroic bu turnuvaya büyük beklentilerle geliyor. Hali hazırda iki turnuvadır beraber oynayan bu beşli için bu turnuva yükselişin başlangıcı olabilir. Son zamanlarda takım olarak form ve istikrar sorunu yaşasalar da gününde olduklarında neler yapabileceklerini bize birçok kez göstermiş olan Heroic, bu turnuvada sürpriz yapma konusunda oldukça büyük bir şansa sahip. 3 gün önce kadrosunda büyük bir değişikliğe giden North ve son zamanların formsuz takımı AGO’nun bulunduğu gruptan çıkacağına inandığım Heroic, turnuvadaki bütün takımları zorlayabilecek kalitede. Bakalım bu turnuvada Heroic bize iyi günlerinden esintiler mi sergileyecek, yoksa son zamanların en büyük hayal kırıklıklarından biri olmaya mı devam edecek?

Fotoğraf: DreamHack

AGO

CS:GO sahnesinde kadroların kurulma tarihlerini karşılaştırdığımızda en eski kadrolardan birine sahip olan AGO, aynı zamanda Ekim ayından beri dünya sıralamasında 15 ve 25. sıralar arasında gidip geliyor. Kimileri bunu istikrar olarak görse de ben daha çok yapabileceklerinin sınırının bu olduğuna inanıyorum. Bireysel olarak önemli yeteneklere sahip olsalar da uzun bir süredir kendilerini bir üst aşamaya taşıyacak adımı atmakta zorluk çekiyorlar. Ayrıca oynadıkları son 14 maçın 9’unu kaybettiklerini de düşünürsek pek formda olmadıklarını da söyleyebiliriz. Buraya davetli olarak gelen takımlardan biri olsalar da turnuvada ilerleyebileceklerini düşünmüyorum.

Fotoğraf: Moche XL Esports

Giants

Turnuvaya Iberian elemelerinden gelen Giants, kadrosunda 3 İspanyol ve 2 Portekizli oyuncu bulunduruyor. Haziran ayının başından beri beraber oynayan kadro potansiyeli yüksek bir beşli. Moche XL Esports’ta Hellraisers’a korku dolu dakikalar yaşatan ekip 2-1 mağlup olsa da izleyicilerin saygısını kazanmayı başarmıştı. Aynı zamanda aynı turnuvada Tempo Storm’u da 2-1 mağlup etmişlerdi. Turnuvada ev sahibi olmalarına rağmen Giants’ın buraya büyük beklentilerle geleceğini düşünmüyorum. North, G2, Virtus.pro gibi takımların olduğu bir turnuvanın onlar için tecrübe edinmek adına iyi bir fırsat olduğunu ve Giants’ın turnuvaya renk katmaktan öteye geçeceğine inanmıyorum.

Fotoğraf: Cybersport

G2

G2 şüphesiz ki bu turnuvanın açık ara en büyük favorisi. Çok kısa süre önce oynanan ESL One Köln’de sürpriz bir performans gösterip çeyrek finale kadar yükselmeleri de bu beklentinin en büyük sebebi. Almanya’da ilk maçta turnuvada şampiyon olan NaVi’yi yenen G2, sonrasında da Mouz’u 2-1 mağlup edip playoff aşamasına ulaşmıştı. Köln’de Ex6tenZ önderliğinde kennyS’in kilit oyuncu haline geldiği yeni sistem takıma oldukça yaramış görünüyordu. Bu turnuvada da bu performansı devam ettirmemek için hiçbir sebepleri yok. Aynı zamanda Köln’de olduğu gibi SmithZz ve bodyy de skor katkısı sağlayınca G2 durdurulması oldukça güç bir ekip olabiliyor. Bakalım G2 Köln’de arkasına aldığı rüzgarla bu turnuvayı kazanabilecek mi?

Fotoğraf: Starladder

Virtus.pro

Oynadığı son 12 haritanın sadece 3’ünü kazanabilen Virtus.pro’yu iki kelimeyle özetleyecek olsam bu “hayal kırıklığı” olurdu. Uzun zamandır kötüler ve bu kötü gidişe dur demek için de pek bir şey yapıyor gibi durmuyorlar. Geçtiğimiz günlerde Snax’in takımdan ayrılışı da bu gidişatın son kırılma noktasıydı. Snax’siz oynadıkları haritalardan sadece 1’ini kazanabilmiş olmaları da bunun büyük bir göstergesi. Snax’in yerine katılan morelz’in de Snax’in yerini doldurabildiğini söylemek zor. Tüm bu etmenleri bir araya getirdiğimizde de, ben Virtus.pro’nun gruptan çıkmasının bile oldukça güç olduğuna inanıyorum.

Fotoğraf: DreamHack

Fragsters

CS:GO sahnesinin en genç ekiplerinden biri olan Fragsters, oldukça inişli çıkışlı bir performansa sahip. Son zamanlarda da daha çok bu git-gelin iniş kısmındalar ve oynadıkları son 22 haritanın sadece 4’ünü kazanabildiler. Bu yüzden bu turnuvada bir şeyler yapmak istiyorlarsa performanslarını oldukça yukarıya çekmeleri gerek. Çoğu kişi onların potansiyellerine inanıyor, ama artık “genç” ve “tecrübesiz” gibi sebeplerin arkasına sığınmaktansa kendilerini göstermeleri gerekiyor. Acaba bu turnuva onlar için “o” turnuva olabilir mi?

Fotoğraf: DreamHack

Luminosity

Bir zamanlar CS:GO sahnesinde önemli yere sahip bir organizasyon olsa da her geçen gün daha da dibe batan Luminosity oynadığı son 37 haritanın sadece 12’sini kazanabildi. Steel, HEN1 ve LUCAS1 gibi oyunculara sahip olsalar da oyun konusunda da pek de umut da vermediler. Bu turnuvaya gelirken elemelerde Rogue ve eUnited’a karşı galip gelseler de benim gözümde bu turnuvanın en zayıf takımlarından biriler. Grupta ilk maçlarını da G2 karşısında oynayacaklarını da düşünürsek gruptan çıkmaları da muhtemelen oldukça zor olacak. Bakalım Luminosity Valencia’da bu kötü gidişata dur diyebilecek mi?

About Eusbolh

magical songs of enchaacha...

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com