Değerlendirme

ESL One Köln 2018 İncelemesi

By

on

ESL One Köln 2018, $300.000 ödül havuzuyla birlikte 3 Temmuz’da Almanya’nın Köln şehrinde başlayacak. İlk maçların BO1, finalin BO5, kalan tüm maçların BO3 üzerinden oynanacağı turnuvada grup etabı 8 takımlı 2 grup şeklinde oynanacak ve GSL turnuva formatı (iki elemeli sistem) kullanılacak. Gruplarını ilk 3 sırada bitiren takımlar ise play-off’lara yükselecek. Grup 1.’leri direkt yarı finale yükselirken, 2. ve 3. takımlar ise çeyrek final oynayacak. Grup etabında takımlar maçlarını ESL stüdyolarında oynarken, çeyrek finalle birlikte ise maçların Lanxess Arena’da oynanacağını göreceğiz.

HLTV’nin yayınladığı dünya sıralamasındaki ilk 14 takımın 12’sinin katılacağı turnuvada bizi üst düzey bir mücadele bekliyor olacak. Dünyanın en iyi ekipleri arasında olan Astralis, NaVi, FaZe, mousesports, Liquid, SK, fnatic, Cloud9, North, NiP, Renegades ve Gambit’in yanı sıra, yeni bir yapılanma sürecinde olan ev sahibi BIG, ilk kez bu kadar büyük bir sahnede yer alacak Singapur ekibi B.O.O.T-d[S] ve allu liderliğinde yeni bir kadroyla yükselişte olan ENCE takımları da turnuvada yer alacak.

Astralis

Turnuvaya katılacak takımlar arasındaki belki de en formda takım olan Astralis, çoğu kişi tarafından turnuvanın en büyük favorisi olarak gösteriliyor. İnanılmaz istatistiklerle bu turnuvaya gelen ekip, katıldığı son 4 turnuvanın 3’ünü kazandı. Şu anda CT side’da dünyanın en iyi takımı olarak gösterilen Astralis için aynı zamanda Intel Grand Slam ödülü de ayrı bir motivasyon kaynağı. Seriyi tamamlamak için ellerinde birden fazla fırsat olsa da onlar için önemli olan şey, FaZe’in bu ödülü onlardan önce almaması. Çünkü, 3 turnuva galibiyetine sahip FaZe bu turnuvayı kazanırsa $1.000.000 ödülün sahibi olacak. Bu yüzden de Astralis bu turnuvaya ekstra bir motivasyonla katılacak. Ayrıca bu turnuvaya gelen kadrolar arasında LAN turnuvalarda en yüksek kazanma yüzdesine (%76.27) sahip olan Astralis’in eksikleri konusunda ise söyleyebileceğimiz pek bir şey yok. Kesinlikle bu turnuvanın en büyük iki favorisinden biriler ve bu turnuvayı kazanmaya geliyorlar.

FaZe

Kağıt üzerinde Avrupa’nın süper takımı durumunda olan FaZe, Nisan ayının başından beri olduğu gibi bu turnuvaya da takımın yıldızlarından biri olan “olofmeister”ın yokluğunda katılıyor.  Olof’un yerine ise ECS Sezon 5 finallerinde istenen performansı veremese de, ESL One Belo Horizonte’de performansını yukarı taşıyan ve takımının kupaya uzanmasında büyük sahibi olan Jorgen “cromen” Robertsen, FaZe formasını terletiyor olacak. Son 3 aylık süreçte katıldığı bütün turnuvalarda stand-in’lerle oynamak zorunda kalan FaZe oyuncuları için ise, Olof’un eksikliği artık problem olmaktan çıkmış gibi. Olof’un yokluğunda katıldıkları 5 turnuvada 4 kez final oynayıp 2’sini kazanan ekip, 2 hafta önce Belo Horizonte’deki başarısıyla birlikte bu turnuvaya da büyük beklentilerle geliyor. Aynı zamanda bu turnuvayı kazanmaları durumunda Intel Grand Slam ödülü olan 1.000.000 doların da sahibi olacak takım için, ESL One Köln fazlasıyla önem teşkil ediyor. Bu yüzden FaZe, son zamanların formda takımı Astralis’le birlikte turnuvanın en büyük iki favorisinden biri konumunda.

mousesports

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında suNny ve ropz’un takıma katılmasından beri düzenli olarak performansını arttırmaya ve dünya sıralamasında her geçen gün daha yukarı tırmanmaya devam eden mousesports, Nisan ayında dünya sıralamasında 2. sıraya yükseldikten sonra oyunlarında ufak bir düşüş yaşasa da, oskar’sız katıldığı ESL One Belo Horizonte’de finale yükselmeyi başardı. Başa baş geçen mücadelenin sonunda FaZe’e 3-2 mağlup oldular. Finalde mağlup olsalar bile, oyuncular turnuva boyunca ve sonrasında verdiği röportajlarda beklentisiz geldikleri turnuvada finale çıkmaktan ve verdikleri mücadeleden dolayı fazlasıyla mutlu olduklarını belirtmişlerdi.

ESL One Köln, oskar’ın da takıma geri dönüşüyle birlikte son turnuvadaki performansının üstüne çıkması beklenen mousesports için kendini tekrar kanıtlamak adına büyük bir fırsat. Bu turnuvada oskar’ın kısa bir aradan sonra nasıl bir performans göstereceğinin yanı sıra, son turnuvada oskar’ın rolünde AWPer olarak oynayan ve mükemmele yakın bir performans sergileyen chrisJ’in eski rolüne döndüğünde nasıl bir performans göstereceği mousesports için çok önemli. Bunlardan daha önemli ise support oyuncusu STYKO’nun yerine takıma dahil edilen Snax. Oyuncular STYKO’nun performansından memnun olmalarına rağmen daha ileriye gitmek için bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu düşündüklerini belirtseler de, uzun bir süredir formsuz olan Snax’in neler yapacağı büyük soru işareti. Fakat bunlara rağmen, yine de turnuvanın iddialı ekiplerinden olacak ve Şubat ayındaki StarSeries i-League kupasının ardından tekrar büyük bir turnuva kazanmak isteyen mousesports, eminiz ki bu turnuvada da bize seyir zevki yüksek maçlar izletecek.

Liquid

2018’in başından beri yükselişte olan Liquid, steel’in yerine başka bir Brezilyalı TACO’nun takıma katılmasıyla birlikte performansını daha arttırdı. ESL Pro League ve ECS finallerinde Astralis’e kaybedip 2. olan,  ESL One Belo Horizonte’de ise yarı finalde turnuva dışında kalan Liquid, artık sıradan bir Kuzey Amerika takımı yerine beklentilerin yüksek olduğu iddialı bir takıma dönüştü. Artık bu beklentileri karşılamak isteyen ve potansiyellerini sahnede gösterip kendini bütün dünyaya kanıtlamak isteyen Liquid için, dünyanın en iyi sahnelerinden biri olarak kabul edilen ESL One Köln tam olarak biçilmiş kaftan. Ama yine de, FaZe’e karşı oynadıkları 15 haritanın 12’sini, Astralis’e karşı ise oynadıkları 30 haritanın 22’sini kaybeden Liquid, büyük maçlardaki performansını fazlasıyla arttırmak zorunda. Bakalım, Liquid sonunda o büyük sürprizi yapıp kupaya uzanabilecek mi?

Natus Vincere

Zeus’un takıma katılmasından sonra Na’Vi, kısa bir süre bocalasa da sonrasında hızlı şekilde yükselişe geçti. StarSeries Season 4 ve Dreamhack Masters Marsilya’da finalde kaybettikten sonra ESL Pro League Season 7 Finalleri’nde yarı finalde elenen Na’Vi, sonrasında katıldığı son iki turnuva olan StarSeries Season 5 ve CS:GO Asia Championships’i kazandı ve dünya sıralamasında 3. sıraya kadar yükseldi.  Şu anda, çoğu kişinin dünyanın en formda oyuncusu olarak gördüğü s1mple’ı ve s1mple’ın gölgesinde kalmasına rağmen son zamanlarda müthiş performans gösteren electronic’i kadrosunda bulunduran Na’Vi için, bu iki oyuncunun bu turnuvada yapacakları oldukça önemli durumda. Formda s1mple ve electronic’in yanında, son turnuvada olduğu gibi oyuna ağırlığını koyan Edward ve flamie’yi görürsek Na’Vi durdurulması çok zor bir takım olabilir. Bakalım, onlar için de büyük bir test olacak bu turnuvada s1mple ve electronic NaVi’yi nereye kadar götürebilecek?

G2 Esports

Haziran ayının başında kadrosunda büyük bir değişikliğe giden G2, aktif beşliden NBK ve apEX’i çıkarıp, yerine Ex6TenZ ve SmithZz’i ekledi. NBK ve apEX’in kadrodan çıkarılmasıyla takımdaki ateş gücü fazlasıyla düşerken, yeni kadrosuyla sadece 5 harita oynayan G2 bekleneni veremedi. shox’un sakatlıktan geri döndüğünü ve bodyy’nin de çok da formda olmadığını düşünürsek, G2’da bütün yük kennyS’in sırtına yüklenmiş durumda. Tabi bu noktada tek bir oyuncunun bir takımı nereye kadar sırtlayabileceği de cevaplanması gereken sorular arasında. Sonuç olarak; eğer G2 bu turnuvada bir şeyler yapmak istiyorsa, hem takımdaki kilit oyuncu konumundaki olan kennyS’in öne çıkması, hem de kalan oyuncuların performanslarını oldukça yukarıya çekmesi gerekiyor. Fakat tüm bu etmenleri düşünürsek, yeni ve sorunlarla boğuşan bu kadronun, ESL One Köln’de ilerleyebileceğine inanmıyorum.

MIBR

Uzun süre dünyanın en iyi kadrosu olarak gösterilen eski SK Gaming beşlisi, 2018’in başlarından beri düşüşteydi ve bu düşüş, TACO’nun takımdan ayrılıp yerine Stewie2K’in transfer edilmesiyle sonuçlandı. Yıllardır anadillerinde konuşarak anlaşan ve bütün başarıyı bu şekilde elde eden bir kadro için, Stewie2K’in gelişiyle iletişimi İngilizce’ye çevirmenin oldukça zorlu bir süreç olduğu aşikar. Aynı zamanda, uzun zamandır bekleneni veremeyen kadronun, oyuncuların da açıklamalarında belirttiği gibi, özgüven sorunu yaşadığı da ortada. Ayrıca, bir de takımda bir süredir oyun içi lider sorunu olduğunu da belirtelim. Hem bu özgüven sorununu, hem de iletişimi geliştirmek için, son zamanlarda büyük küçük demeden katılabildiği bütün turnuvalara katılan bu kadro için bu, stratejik sorunları tamamıyla çözmüş gibi durmuyor. Fakat, ev sahibi oldukları ESL One Belo Horizonte’de eski günlerden esintiler gösteren, IGL sorununu çözdüklerini belirten ve iletişim problemlerini de minimuma indirdiklerini söyleyen bu kadro için, ESL One Köln büyük bir fırsat olabilir. Aynı zamanda SK ile kontratları bittiği için, tarihi Brezilya takımı MIBR’e transfer olan bu beşli için, Brezilya’da gördükleri destek büyük bir moral desteği olup, onları ileriye itebilir. Tüm bu etmenleri bir araya getirirsek, ben MIBR kadrosunun yenilenmiş markasıyla yeni bir sayfa açıp, bu turnuvada büyük bir sürpriz yapacağına inanıyorum.

Cloud9

Ocak ayının sonunda kazandığı ELEAGUE Major’dan sonra, Stewie2K’yi SK Gaming’e kaptıran Cloud9, o günden beri belini doğrultamıyor. tarik’ın IGL rolününü bırakması, Stewie2K’in takımdan ayrılması, Skadoodle’ın emekli olduğunu açıklaması ve FNS’in IGL olarak transfer edilmesi, Cloud9’ı, 1 ay içinde major kazanan bir takımdan, sıfırdan yeni bir yapı oluşturmaya çalışan bir ekibe dönüştürdü. Kısa bir süre sonra Skadoodle geri döndüğünü açıklasa ve takıma tekrar dahil olsa da, bütün bu karışıklık major kazanan bir ekibe IGL olarak gelen FNS’e yaramadı ve Cloud9, transferinin üzerinden daha 2 ay bile geçmeden FNS’le yollarını ayırma kararı aldı. Bu ayın başında tarik, tekrar IGL rolüne geri döndüğünü açıkladı ve tabiri caizse Cloud9 her şeye sil baştan başladı. Şu anda kadroya muhtemelen Stewie2K’in eski rolünde yer alacak bir beşinci oyuncu arayan ekip, bu turnuvaya ise stand-in olarak mousesports’tan ayrılan STYKO ile katılıyor. tarik’in oyun içi liderliğinde, ECS Season 5 finallerinde biraz kıpırdanan Cloud9, iki turnuva arasındaki süreci iyi değerlendirdiyse bu turnuvada üst turlara çıkabilir. Bakalım major kazandıran IGL tarik, bu turnuvada takımına neler yaptıracak?

fnatic

Bu turnuvaya yeni bir kadroyla gelecek olan ekiplerden biri olan fnatic, yeni beşlisiyle ilk maçlarını bu turnuvada oynayacak. Golden’ın yerine Xizt’i IGL olarak göreceğimiz fnatic’te, aynı zamanda draken da fnatic’le ilk maçını bu turnuvada oynayacak. Kağıt üzerinde oldukça kaliteli bir kadro olarak görünen fnatic’in, draken’ın takıma katılmasından itibaren geçen 2 haftalık süreçte nasıl değerlendirdiği oldukça önemli. Aynı zamanda, birincil AWP rolünü draken’a veren JW’nun, her ne kadar son zamanlarda rifler olarak oynamak istediğini belirtse de, yeni rolünde neler yapacağı da kritik. Bireysel olarak hiçbir oyuncu bu turnuvaya formda gelmiyor olsa da, ESL One Köln, fnatic için bir yükselişin başlangıcı olabilir. Bakalım CS:GO sahnesinin en efsanevi takımlarından olan fnatic, yeni kadrosuyla temiz bir başlangıç yapabilecek mi?

North

2018’in başından beri şu anki kadrosuyla maçlara çıkan North, Kjaerbye’nin gelişiyle kendilerinden beklentileri oldukça yükseltmişti. Ama o zamandan beri potansiyeli yüksek ama bir türlü potansiyelini ortaya çıkaramamış bir takım görüntüsünden ileriye gidemediler. StarSeries i-League’de yarı final görmelerine ve DreamHack Open Tours 2018’i kazanmalarına rağmen, bu turnuvalarda zorlu rakiplerle oynadıklarını söylemek doğru olmaz. Şu anki kadrolarıyla ilk 10’daki takımlara karşı son 3 ayda sadece 3 maç oynadılar ve bu maçların ikisini NRG ve mousesports’a karşı 2-1’lik skorla kaybederken, diğer maçı da yine NRG karşısında 2-1 kazandılar. Bu bağlamda North’un dünya sıralamasında ilk 10’da olmasına rağmen, bu noktaya tatmin edici sonuçlarla geldiğini söylemek pek doğru olmaz. Bu yüzden ilk 14 takımın 12’sinin katılacağı bu turnuva, North için büyük bir test olacak. Bakalım North, kendini dünyanın en iyi takımlarına karşı kanıtlayıp sonunda beklenen çıkışı yapabilecek mi?

NiP

NiP de bu turnuvaya yeni kurulmuş kadroyla gelen ekiplerden biri. Yeni beşlisi sadece 11 Haziran’dan beri beraber oynuyor. İlk turnuvaları olan CS:GO Asia Championships’te TyLoo’ya elenip taraftarlarına büyük bir hayal kırıklığı yaşattılar. Sonrasında oynadıkları Avrupa Minor Kapalı Elemeleri’nde ise Minor biletini kapmalarına rağmen, yine beklenenden uzaktalardı. Bu performansta birçok etmen olsa da, en önemlilerinden biri uzun zamandır birincil silahı AWP olan bir oyuncu ile oynayan takımın, Lekr0’nun gelişiyle 5 rifler sistemine dönmesi. Ayrıca, yeni bir takım olarak iletişim sorunları da yaşıyorlar. Kağıt üzerinde potansiyelleri yüksek olan bu beşlinin neler yapacağı tabiki merak konusu ama baskıyı üzerilerinde hissedecekleri kesin. Özellikle son zamanlarda düşük performansı sebebiyle çoğu kişiden ağır eleştiriler alan GeT_RiGhT için bu turnuva son fırsat da olabilir. Major’a gün geçtikçe yaklaşırken başarı isteyen NiP, bu performansına devam ederse GeT_RiGhT’ı göndermekten çekinmeyebilir. REZ’in ve GeT_RiGhT’ın öne çıkması gereken turnuvada, NiP’in bizi şaşırtıp şaşırtamayacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Gambit

PLG Major Krakow’u kazanmasının ardından Zeus’un takımdan ayrılmasından beri oldukça çalkantılı bir dönemin içinde olan Gambit, IGL sorununa hala çözüm bulmuş durumda değil. Takımdaki neredeyse herkesin IGL rolünü birer kez tattığı bu kadronun en büyük sorunu da bu. Zeus sonrası takıma katılan seized ile birlikte kısa bir süreliğine toparlanmış gibi dursalar da, bu hiçbir şeye çare olmadı ve sonrasında da ekibe mir katıldı. Kısa bir süre önce de bir süredir deneme sürecinde olan mir ile kalıcı sözleşme imzalandığı açıklandı. Tüm bu karışıklığın içinde Gambit için söyleyebileceğimiz en doğru şey, Zeus sonrası hala taşların oturmadığı. Ayrıca hem bireysel hem de takım olarak fazlasıyla istikrarsızlar. Gününde bir Gambit, Bo1’lerde herkes için tehlike oluştursa da, harita havuzlarındaki eksiklerden dolayı turnuvada ilerleyebileceklerini düşünmüyorum.

BIG

Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde ilk 10’a girmeyi başaran BIG’de, işler sonrasında iyi gitmedi ve her takımda olduğu gibi burada da yaprak dökümü başladı. LEGIJA ve keev’in ayrılışıyla tiziaN ve luckeRRR takıma katıldı. Fakat bu da kötü gidişata dur diyemedi ve luckeRRR yerine İngiliz oyuncu smooya takıma katıldı ve 2 aydır da bu kadroyla devam ediyorlar. smooya’nın katılmasından beri ise takımda iletişim başta olmak üzere çok şey değişmiş gözüküyor. Başlarda biraz zorlanmış olsalar da gün geçtikçe iyiye gittiklerini söyleyebiliriz. Ama bu iyi gidişteki önemli nokta, kime ve neye göre iyiye gittikleri. Geçmiş 6-7 aydan iyi oynuyor olsalar da hala bu turnuvada yarışmacı olmaktan çok uzaklar. Zaten bu turnuvaya da bir Alman takımı oldukları ve turnuva da Almanya’da düzenlendiği için davet edildiler. Her ne kadar Köln sahnesinin oldukça etkili olduğunu bilsek de, diğer büyük topların yanında BIG’in bir şeyler yapabileceğinden pek emin değilim.

Renegades

Renegades ise bulundukları noktaya adeta tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen ekiplerden. Geçen sene bu dönemlerde sıradan bir Tier 2 takım iken, bu sene kendilerini çoğu turnuvada ciddi bir yarışmacı haline getirdiler. Tabii ki hala FaZe, Astralis gibi takımlardan uzak seviyedeler fakat Renegades’in uzun bir süredir belirli bir seviyede oynadığını söyleyebiliriz. Ama yine de son zamanlarda fazlasıyla istikrarsız bir performans sergilediklerini de kabul etmemiz gerek. ESL One Köln için konuşmak gerekirse, turnuvada renk katmaktan öteye geçeceklerine inanmıyorum. ESL One Köln’e gerçekten çok formda ve iddialı ekipler geliyor ve ciddi bir kura şansı olmazsa bu takımların arasından sıyrılabileceklerini düşünmüyorum.

ENCE

Son zamanların yükselişte olan ekibi ENCE bu turnuvaya GG.Bet Majestic’de kolay sayılabilecek ekipler karşısında aldığı çalkantılı bir turnuva galibiyetiyle kazandığı biletle geliyor. 2015 yılında dünyada ilk 20 oyuncu arasında yer alan allu liderliğinde buraya gelen ENCE için bu turnuva ise ciddi bir sınav olacak. Fakat ilk 20’deki takımlarla son 6 ayda sadece 1 maç yapan bu kadronun burada dünya devlerine karşı iyi performans göstermesini beklemek biraz haksızlık olabilir. Bu yüzden turnuvaya renk katacak olan ENCE’e güzel bir Köln gezisi geçirmelerini diliyorum.

B.O.O.T-d[S]

Boot bu turnuvada benim için tam bir kapalı kutu. Katıldıkları ilk büyük turnuva olan IEM Sydney’de pek de dikkat çekici bir performans da göstermediler. İstatistikler üzerinden konuşacak olursak Cache’de oynadıkları 17 maçta 12, Train’de oynadıkları 6 maçta ise 5 galibiyet aldıklarını ve bunların onlar için güçlü haritalar olduğunu söyleyebiliriz. Yine istatistiklere bakınca K/D oranlarının da oldukça yüksek olduğunu ve bölgesinde güçlü bir ekip olduğunu da görebiliriz. Fakat burada herkesin aklına gelen Uzakdoğu sahnesinin ne kadar güçlü olduğu sorusunu düşünürsek bu istatistiklerin doğruyu ne kadar yansıttığını da sorgulayabiliriz. Sonuç olarak baktığımızda ise B.O.O.T, farklı bir sahneden farklı bir ekol olarak bu turnuvaya katılacak ve başta da belirttiğim gibi tam bir kapalı kutu. Fakat yine de 1 maçtan fazla sürpriz yapabileceklerine inanmıyorum.

About Eusbolh

magical songs of enchaacha...

Bir Cevap Yazın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com