Değerlendirme

ESL Pro Lig Sezon 7 Finalleri – Kazananlar & Kaybedenler

By

on

CS:GO sahnesinin aktif düzendeki en kaliteli ligi olan ESL Pro Liginin 7. Sezon Finalleri tamamlandı. Şampiyon Astralis olurken diğer takımlar bu turnuvada ne yapmış bir bakalım.

İlk paragraf tabi ki Astralis için;

Son dönemlerde çok iyi oynayan ve bu oyununu neredeyse tüm rakiplerine kabul ettiren Astralis, kupayı alarak buradan ayrıldı. Takımın her dönem yıldızı olmuş device‘in kaliteli oyunu yine sergilemesine ek olarak, kariyerinin ilk MVP’sine bu turnuva ile kavuşan dupreeh‘nin ekstra performansı bu kupanın temelini oluşturdu. Aktif sahnedeki en kompakt takım görünümündeki Astralis, bu turnuva içerisinde oynadığı 11 haritada sadece 1 kez kaybetti. (bu rakiplerin ise Liquid, FaZe ve SK gibi devler olduğunu belirtelim)

Takıma katılır katılmaz, yıllardır bu takımın bir parçasıymışcasına iyi oynayan ve takımı yükselten genç isim Magisk‘i de unutmayalım.

Bu çocuklar işi biliyor; Liquid;

Turnuvadan final derecesi ile ayrılan Liquid artık büyük bir takım. Çoğu kez yetenekli ama başarı için daha fazlası gerekli denilen bu çocuklar artık bu yeteneği sonuçlara ulaştırıyor. NAF ve TACO transferleri ile turnuvalara favorilerden biri olarak çıkan Liquid için daha da güzel günler görebiliriz. İnanılmaz taktik oyunundan farklı olarak, yetenek temelli bu oyunun, EliGe, Twistzz ve Nitr0 baş kahramanları. Çoğu takıma monte edildiğinde fark yaratacak bu yetenekteki oyuncular, yeni transferler ile iyi bir kimya kurdular ve Amerika’nın artık 1 numarası durumundalar. Bu seviyeyi çok seven koç Zews‘un heyecanını ve tutkusunu bu takıma aktardığına şüphe yok.

Aylar sonra isminin yanında iyi sonuçlar gördüğümüz OpTic;

Amerika’nın köklü espor takımlarından OpTic uzun süredir CS:GO kadrosunda bir arayış içerisindeydi. Amerika karma kadroları, Avrupa karma kadroları derken başarısız sonuçların önüne geçilemedi ve son durak Danimarka CS:GO’su dışında kalan hem genç hemde tecrübeli oyunculardan oluşan tek uluslu bir takım oldu. Cajunb, K0nfig, Snappi, gade ve JuGi‘i barındıran bu kadro, şampiyonluklara, finallere çok yakın durmasamasına rağmen, özellikle JuGi ve K0nfig önderliğinde OpTic’in uzun zamandır alamadığı skorlara ve derecelere ulaşacak görünüyor.

Friberg etkisi mi? Heroic;

Takımın önemli iki ismini OpTic’e kaptırdıktan sonra açıkçası bu takımdan pek bir beklentim yoktu. Ancak kısa sürede Friberg gibi bir efsaneyi takıma monte eden Heroic, NRG + C9 galibiyetleri ve NaVi’den map çalmayla birlikte şaşırttı. Çok istikrarlı olur mu bunun için bu takımı daha çok izleyip analiz etmek gerek ama bu turnuvanın kazananlarından birinin Heroic olduğu kesin.

Ve son olarak SK Gaming;

Evet SK için sadece maç kazanabilmiş olmak pozitif konuşmaya yetmemesi gerekirken, Stewie‘nin gelmesi sonrası adeta kamyon çarpmışa dönen bu takım, turnuvada alınan bir kaç galibiyet ve dönemsel iyi oyunlar ile bir ışık verdi. Coldzera‘nın IGL’e geçişi ve Fallen‘la bu sorumluluğu paylaşması sonrası takımın daha pozitif olduğunu söylesekte, şampiyonluklara ambargo koyan SK Gaming’in kısa vadede kupalar & finaller görmesi pek mümkün değil. Büyük çıkışın yeni organizasyonu olması beklenen Immortals imzalarından sonra gelmesini bekliyorum.

Gelelim hayal kırıklıklarına…

Buraya koca bir Cloud9 resmi koyulacak (hüsranlı);

Evet daha bir kaç ay öncesine kadar major şampiyonu olmuş ve Amerika’nın son umudu moduna giren Cloud9 artık maç kazanamıyor. Dedikodusu çıktığı ilk günden itibaren büyük bir yanlış olacağını savunduğum FNS transferi sonrası takımda iyiye giden hiç bir şey yok. Turnuva içerisinde Heroic‘ten harita alamayan, Sharks takıma karşı elenmenin kıyısından dönen C9 için gelecek günler daha da sıkıntılı olabilir. FNS yerine bir transfer yapılır mı bilinmez ama 4 major şampiyonu oyuncuya sahip bu takımın yapabilecekleri çok daha fazla.

NiP’e üzülmekten göz pınarlarımız çürüdü;

Başarıdan uzak kalmasına rağmen en çok sevilen takımların başında geliyor NiP. En köklü ve başarılı takımlardan biri olan NiP için yine hayal kırıklığı bir turnuva. dennis’in katılması sonrası biraz kıpırdanan bu takım, üst üste 2 maçınıda kaybederek turnuvadan ayrıldı. Evet SK maçı Bo1 ve ne olursa olsun SK’e karşı oynanıyor ama yeni kurulan OpTic’e karşı harita alamadan kaybedilen B03 büyük hayal kırıklığı. GeT_RiGhT & f0rest ikilisinin tutkusu ne kadar devam edecek bilemiyoruz ama onların varlığı iyi mi kötü mü gerçekten anlamak çok zor.

Ve son cümlelerimiz takımımız Space Soldiers için;

Liquid karşısındaki mağlubiyetimizi öngörmüş olsamda rakipten çalınabilecek bir map son aylardaki performansımızn karşılığı olabilirdi. Tabi yeni kurulmuş OpTic takımına karşı iki haritada alınan toplam 9 round ise gerçek anlamda açıklanamayacak kadar işlerin kötü olduğunu gösterdi. DH Marsilya ile başlayan kötü dalga, bu turnuva ile devam ediyor ki olayın sadece oyun ile ilgili olmadığı da son günlerdeki gelişmelerden görülebiliyor. Takımda oyuncu değişikliği veya organizasyon değişikliği konuları gündemde. Bakalım buralara gelmek için bir kaç yıldır yoğun çalışan takımımız bu işin altından nasıl kalkacak yoksa herşeyi başa mı döndürecek?

 

Özgür “root” Alagül

About root

Recommended for you

Bir Cevap Yazın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com