Değerlendirme

FACEIT Amerika Minor’a Bakış

By

on

FACEIT Major’a Giden Yol yazımızda da belirttiğimiz üzere, Minor’lar 7 Temmuz’da Amerika ayağıyla başlıyor. 6 takımın Kuzey Amerika elemelerinden, 2 takımın da Güney Amerika elemelerinden geldiği turnuvada 8 takım, Londra’nın Twickenham Stadyumu’nda ilk 2’ye girebilmek ve FACEIT Major’ın The New Challengers aşamasına (eski adıyla Main Qualifiers / Major Ana Elemeleri) katılabilmek için mücadele verecek.

Turnuvada GSL formatı (ikili elemeli sistem) uygulanacak. Gruplardaki ilk maçlar BO1, kalan tüm maçlar BO3 üzerinden oynanacak. Gruplardan ikişer takım, yarı finallere yükselecek.

İlk 2’ye giren takımlar FACEIT Major’ın The New Challengers aşamasına katılma hakkı kazanacak ve sticker’ları da garantilemiş olacak. Bu da demek oluyor ki hem maddi hem manevi anlamda büyük bir değeri var. İlk 2’ye giremeyen 3. takıma da ufak bir para ödülü olacak. Sonuç olarak turnuvanın ödül dağılımı şöyle:

  1. $30,000 + New Challenger statüsü
  2. $15,000 + New Challenger statüsü
  3. $5,000

Peki, şimdi bu turnuvaya katılacak takımlara göz atalım.

A Grubu

United States NRG
United States eUnited
Brazil Não Tem Como
United States Swole Patrol

NRG

Fotoğraf: Starladder

NRG, şüphesiz ki bu turnuvaya favori olarak gelen ve birinci olması beklenen ekip. Dünya sıralamasında an itibariyle 7. sırada olmalarının yanı sıra, oynadıkları harika takım oyunu ile de ön plana çıkıyorlar. daps önderliğinde, özellikle Cerq’ün takıma katılmasıyla epey yol kat eden ekip, katıldıkları son iki büyük LAN turnuvasında (StarSeries S5 ve ECS S5 finals) final ve yarı final gördü. Bu iki LAN turnuvasının ardından, online olarak önce Minor Kapalı Elemeleri, ardından da ESL One New York elemeleri oynayan NRG, elemeleri kayıpsız geçti ve iki turnuvaya da adını yazdırdı.

NRG’nin daha önce major geçmişi bulunmuyor. Takımda ise daps’in 1, FugLy’nin 2 kere major’a katılmışlığı var. Bakalım bu iki tecrübeli oyuncu, yanlarındaki gençlerle beraber NRG’yi ilk major’ına taşıyabilecek mi? Taşıyamazlarsa bu büyük bir hayal kırıklığı olacak, o kesin.

eUnited

Fotoğraf: DreamHack

eUnited’ın temelleri, Rise Nation ile atılmıştı, hatırlayanlar vardır. Yaklaşık 1 sene beraber oynayan ekibe geçtiğimiz Ocak ayında Relyks ve dapr katıldı. Hemen ardından eUnited tarafından sözleşme imzalayan ekip, online sonuçlar pek kötü olmasa da, LAN turnuvalarda bir türlü bekleneni veremiyor. DreamHack Austin’de gruptan çıkamadılar, son katıldıkları LAN turnuvası olan ZOTAC Cup Masters 2018 Amerika Bölgesel Finalleri’nde de Brezilyalı ekip FURIA’ya karşı 1-2 kaybederek turnuvaya ilk maçtan veda ettiler. eUnited’ın bulunduğu grupta favorilerden birisi olmadığı kesin. Ancak yine de genç ekibin hep bir hayal kırıklığı yaşatma potansiyeli olduğu net. Eğer kendilerini gününde hissederlerse gruptan çıkma şansları az da olsa var.

Não Tem Como

Fotoğraf: ESL

Não Tem Como’nun halen bir kapalı kutu olduğu kesin. Kadro yaklaşık 3 aydır beraber ve bu zamana kadar sadece 2 LAN turnuvasında yer aldılar. ESL One Belo Horizonte ve ZOTAC Cup Masters 2018 Avrupa Bölgesel Finalleri’nde boy gösteren ekip, iki LAN turnuvasından da hayal kırıklığı ile ayrıldı. Uzun süredir düzenli olarak bootcamp yapan ekip için, bu turnuvada da başarısız bir sonuç gelmesi halinde soru işaretlerinin epey artacağı garanti. Hafif de olsa bir baskı hissetmeye başladığını tahmin ettiğim NTC, yine de bu baskıyı yenebilecek tecrübeye kesinlikle sahip. Sadece tecrübe değil, aynı zamanda yetenek anlamında da bu Minor’da kağıt üzerindeki en iyi takımlardan birisi NTC. Bit önderliğindeki ekibin A grubunda NRG ile beraber favori olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ama yine de NTC’nin son zamanlarda çok güven veren bir oyun sergilediğini söylemek de yanlış olur.

Swole Patrol

Fotoğraf: @SwolePatrolGG

Swole Patrol’u tebrik etmek lazım. Neredeyse hiçbir turnuvaya veya kapalı elemelere davet almasalar da, isimlerini sık sık duyuyoruz. Kötü CS:GO oynamadıklarını düşündüğüm takım, yetenek anlamında üst düzey Kuzey Amerikalı takımlara karşı geride kalıyor. Son olarak ZOTAC Cup Masters 2018 Amerika Bölgesel Finalleri’ne katılan ekip, toplamda 8 uzatmaya giden ilk maçta Sharks’a kaybedip turnuvadan elenmişti. Uzun süredir bir organizasyonu bulunmayan takım için bu turnuva büyük bir önem taşıyor. Bu minor’dan çıkarılabilecek sürpriz bir sonuç ile hem sticker’larını elde edebilir hem de kendilerine muhtemelen talip olacak birçok organizasyondan istediklerini seçebilecek duruma girebilirler. Tabii bunun için zayıf halka olarak görüldükleri gruptan çıkmak, ardından da play-off’lardaki rakiplerine karşı kazanmaları gerekecek. İşleri epey zor.

B Grubu

North America compLexity
United States Rogue
United States Dignitas
Brazil FURIA

compLexity

Fotoğraf: DreamHack

compLexity, her ne kadar takıma stanislaw ve ShahZaM’ı kattıktan sonra oynadığı online maçlarda pek kötü bir görünüm sergilemese de, ardından katıldıkları 3 LAN turnuvada da inanılmaz kötü oyun oynayarak ilk turlardan elendiler. Ekibin, güncel kadrolarıyla oynadığı 10 LAN maçında 2 galibiyeti, 8 mağlubiyeti bulunuyor. Son olarak katıldıkları ZOTAC Cup Masters 2018 Amerika Bölgesel Finalleri’nde -tıpkı eUnited gibi- onlar da FURIA’ya karşı 1-2 kaybederek turnuvaya veda ettiler. Harita havuzu konusunda sıkıntılar yaşayan ekip, her takımın şansı olan B grubunda oldukları için mutlu olsalar gerek. Zira, Rogue ve Dignitas gibi takımlara karşı şanslarının tuttuğu bir gerçek. compLexity’nin katıldığı son Major’dan bu yana 4 yıl geçti. Kuzey Amerikalı ekip için major’a geri dönüş bu sefer de çok kolay olmayacak.

Rogue

Fotoğraf: DreamHack

Rogue, takımların formları göze alındığında bu grupta öne çıkan takım görünümünde. Katıldıkları son LAN turnuva olan DreamHack Austin 2018’de finale yükselip, hatta Space Soldiers’a karşı çok da iyi oyun sergileyen takım, herkesi şaşırtmıştı. O turnuvadan bu yana 1 ay geçti ve Rogue’un uzun bir bootcamp geçirdiği biliniyor. Bu turnuvaya epey hazır olarak gelmesini beklediğim Rogue, eğer turnuvaya iyi bir başlangıç yaparsa devamını getirecektir.

Dignitas

Dignitas, daha önce 5 major’a katılma hakkı kazanmış bir organizasyon. Yolunu Kuzey Amerika’ya çevirdiğinden bu yana yüzü bir türlü gülmeyen Dignitas’ın bu kadrosunun pek umut vermediğini söylemek yanlış olmaz. Son 3 ay içerisinde takımın büyük çoğunluğunu değiştirmiş olan ekibin halen bir LAN turnuva geçmişi yok. Online elemelerde birçok kere gördüğümüz Dignitas, bir türlü sonunu getirip bir LAN turnuvaya katılma başarısı gösteremedi, tabii ki bu Minor hariç. Ellerindeki bu fırsatı değerlendirmek isteyecek olan takım, bu turnuvaya büyük bir istekle katılacaktır. Her ne kadar takımda ptr ve ryx gibi tecrübeli isimler olsa da, takım olarak pek bir kimyaları olmadığını düşündüğüm Dignitas için bu Minor’da ilk 2’ye girebilmek büyük bir hayal gibi.

FURIA

Fotoğraf: @Draft5gg

FURIA, 3 ay önce dünya sıralamasında 162. sıradaydı. Her geçen gün üzerine koyan ekip an itibariyle 48. sırada ve geçtiğimiz ay temelli olarak ABD’nin Miami şehrine yerleştiler. Brezilya’daki olanakların kısıtlı olmasından sebep ABD’ye taşınan ekibin arkasında dünyaca ünlü oyuncu Neymar’ın olduğu da dedikodulardan birisi. ABD’ye taşınan ekipte motivasyonun üst düzey olduğunu tahmin etmek zor değil. Katıldıkları ilk LAN turnuva olan ZOTAC Cup Masters 2018 Amerika Bölgesel Finalleri’nde sırasıyla compLexity ve eUnited’ı yenmeyi başarıp finale yükseldiler. Finalde Ghost Gaming’e kaybeden ekip, yine de turnuva boyunca beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi. Takım 4 genç oyuncu ve 1 veterandan oluşuyor. İstek ve hırslarını bu turnuvaya da yansıtacaklardır. Gruptan çıkma şansları hatta ilk 2’ye girme şansları yok değil ama başarmaları için Brezilyalı ekibin turnuva boyunca tam motive olması şart.

 

About bodie

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com