Değerlendirme

FACEIT Asya Minor’a Genel Bakış

By

on

Amerika ve CIS bölgelerinin Minor’larının ardından Londra’daki üçüncü turnuva Asya Minor’ı olacak. 16 Temmuz’da başlayacak yedi takımlık turnuva 20 Temmuz’da sonlanacak. Birleşik Krallık’taki mücadelede ilk iki sırayı almayı başaran takımlar FACEIT Major’a katılmaya hak kazanacak.

Minor grup aşamasında GSL formatı kullanılacak ve gruplarında iki mağlubiyet alan takımlar turnuvaya veda ederken, iki galibiyet ile üst tura çıkılacak. Playofflarda buluşacak dört takım için de aynı format geçerli: iki galibiyet sizi Major’a taşırken iki mağlubiyet elenmenize yol açacak.

Birinci takım 30,000$, ikinci takım 15,000$ ve üçüncü takım 5,000$ para ödüllerinin sahibi olacak. Şimdi turnuvada mücadele edecek takımlara bir bakış atalım ve şanslarını değerlendirelim.

A grubu

Renegades

Fotoğraf: DreamHack

A grubunun net favorisi çoğunluğunu Avusturalyalı oyuncuların oluşturduğu Renegades. Haziran ayında Steve “Ryu” Rattacasa’yı koçluk görevine getiren ekip en son ESL One Cologne’da boy gösterdi. Gruptan çıkmayı kıl payı kaçıran Renegades son maçında turnuvanın flaş takımı BIG’e üçüncü harita olan Inferno’da uzatmalarda 19-17 kaybetmiş ve şanssız bir şekilde elenmişti.

HLTV’nin dünya sıralamasında 13. sırada yer alan takım Minor’daki ilk grup maçını Singapur ekibi B.O.O.T-d[S]’a karşı oynayacaklar. Justin “jks” Savage ve ekibinin bu maçı kazanması işten bile değil ve Renegades daha sonra da gruptan çıkmakta pek zorlanmayacaktır. Playofflar’da da onları zorlayabilecek tek takım TyLoo gibi görünüyor ve iki Major kontenjanının olması Renegades’in burada başarılı olmasını çok kolay kılıyor.

VG.Flash

Çin ekibinin kadrosunda YuanZhang “AttackeR” Sheng ve YuLun “Summer” Cai gibi bir süredir göz önünde olan Çinli oyuncular bulunuyor ancak AttackeR vize alamadığı için Zhenghui “z8z” Liu stand-in olarak oynayacak. Durum böyle olunca gözler 18 yaşındaki WingHei “Freeman” Cheung’da olacak. Son üç ayda 1.14 HLTV rating’i ile oynayan Hong Konglu oyuncu hem AWP hem de AK-47/M4A4 ile etkili olabiliyor.

VG.Flash’ın Japon takımı SCARZ Absolute’a karşı oynayacağı ilk maç epey kritik. Grup birinciliği zor gözükse de VG.Flash ikinci olarak playofflara çıkabilir ancak orada TyLoo ile karşılaşmaları durumunda kazanma olasılıkları pek yüksek gözükmüyor.

SCARZ Absolute

Fotoğraf: @Absolute_GO

Turnuvudaki en güzel takma isme sahip olan oyuncuların birisi SCARZ Absolute oyuncusu Koji “Laz” Ushida. Laz takımın en etkili ismi ancak Japon ekibinin potansiyeli pek de iç açıcı durmuyor. Gerçi aynısı Dünya Kupası’nda Japonya milli takımı için de söylenmişti ve onlar beklentilerin üstüne çıkmıştı. Ancak bu futbol değil, Counter-Strike. Maalesef SZ Absolute’un gruptan çıkma ihtimali çok düşük.

B.O.O.T-d[S]

Fotoğraf: 5EPlay

Tayland ekibi Signature’ın vize sorunu sebebiyle katılamamasının netleşmesi üzerine B.O.O.T-d[S], son bir eleme maçı oynayıp Devious’u 2-0 ile geçti ve buraya katılma hakkı kazandı. Turnuva başlamadan birkaç saat önce şehre inmesi beklenen takımda bir jetlag sıkıntısı yaşanabilir. Buraya katılmaları bir son dakika olayı olduğundan, bu turnuvaya büyük beklentilerle gelmiyorlar. Son zamanlarda katıldıkları iki büyük turnuva olan IEM Sydney ve ESL One Köln’de kazandıkları tecrübeyi bu turnuvaya aktarabilirlerse, bir sürpriz yapabilirler.

B Grubu

TyLoo

Fotoğraf: Starladder

HLTV dünya sıralamasında 16. sırada yer alan Çin ekibi Asya Minor’ı öncesi Yue “AE” Yu yedek kulübesine yolladı ve Ke “Mo” Liu’yu tekrardan aktif kadrosuna koydu. B grubunun en güçlü ekibi olarak görünen TyLoo ilk maçını 5POWER karşısında oynayacak. Gruptaki diğer takımların hepsinin toplamından daha çok tecrübeye sahip olmaları TyLoo’nun gruptan çıkmasını neredeyse kesin bir olasılık yapıyor.

Diğer takımların, TyLoo’nun playofflarda ilk ikiye girmelerini önleyebilecek bir potansiyel göstermemeleri Çin takımının favori statüsünü güçlendiren bir faktör. Eğer Major’a katılmaya hak kazanırlarsa, oraya çok hazırlıklı gidecekler çünkü IEM Shanghai, ZOTAC Cup Masters ve DH Masters Stockholm’e katılmaya hak kazandılar. O yüzden bu Minor’da ilk ikiye girmek için ellerinden geleni yapmaları şart çünkü bu takım için hataya ve hayal kırıklığına kesinlikle yer yok.

Tainted Minds

Fotoğraf: @dogryan100

Turnuvadaki bir başka Avusturalya temsilcisi Tainted Minds’ın kadrosunda iki tane de Yeni Zelendalı bulunuyor. Türk asıllı eski Renegades oyuncusu Yaman “yam” Ergenekon’u da kadrosunda barındıran takım grupta ikinciliğin en büyük adayı ancak çok net favori değiller. Bunun sebebi çok fazla LAN turnuvası oynamamaları. Onlardan ne bekleyeceğimizi pek de kestiremesek de playofflarda ilk ikiye girmelerinin bir mucize olacağını söyleyebiliriz.

Uniquestars

İsrailli takım bir kara kutu ve hakkında çok fazla şey bilinmiyor. İlk maçlarını Tainted Minds’a karşı oynayacaklar ve ağır “underdog” rolünü üstlenecekler. Vize sorunu sebebiyle 1 stand-in ile geliyorlar. En büyük avantajları, rakiplerinin kendileriyle ilgili bilgiye sahip olmamaları. Yine de Uniquestars’ın burada başarı şansı oldukça düşük.

5POWER

Fotoğraf: Starladder

5POWER grupta ikincilik için önemli bir aday olabilirdi ancak onlar da vize sorunlarıyla boğuşuyor. Üç oyuncuları vize alamayınca onların yerine stand-in getirmek zorunda olan 5POWER’ın hakkında herhangi bir şey bilmek imkansız. Yepyeni ve bambaşka bir takım olarak gelecekler Londra’ya. Tek umutları gruplarında TyLoo dışındaki her takımın kendileri kadar bilinmez ve tahmin edilemez olmaları.

About bodie

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com