Değerlendirme

Faceit Avrupa Minor’e Genel Bakış

By

on

Amerika, CIS ve Asya Minörlerinin tamamlanacağı bu günlerde en çok merak edilen eleme EU Minöre yakından bakıyoruz. 19-22 Temmuz tarihlerinde gerçekeleşecek bu eleme sonunda ilk iki sırada yer alan takım adını Faceit Major’ yazdıracak ve şimdiden stickerların çıkmasını garantiliycek. Turnuva çift eleme GSL formatında gerçekleşiyor.
İki gruptaki takımlar şu şekilde yer almakta;
İlk göze çarpan tarihinde major şampiyonluğu bulunan ancak son 3 Major’a katılma başarısını gösteremeyen NiP. Bu kez neler olacak bakıyoruz.

A Grubu

ENCE
Allu’nun gelişi sonrası güzel bir çıkış yakalayan ENCE, müthiş bir ESL One Köln turnuvasını geride bıraktı. Zayıf takımlardan biri olarak görünürken, NiP ve Mouz’u best of 3’lerde harita vermeden geçmeyi başardı ve şampiyon NaVi’den de bir harita aldı. Allu’nun yanına takımın 16 yaşındaki genç yıldızı sergej’in etkileyici oyunu eklenince, koçları eski kaliteli oyuncu Natu’nun katkısı bu takımı adeta başka bir kimliğe soktu. Yetenekli ve tehlikeli bir takım ancak bu tarz takımların en büyük korkusu tek turnuva takımı olarak kalmaları. Yani ESL Köln büyüsünden sonra takımın aynı şekilde devam etmesi hiç kolay değil.
Left Out
EnVyUs kulübünün A takım ve Akademi Takımını serbest bırakması sonrası ortada kalan Fransız oyuncular (xms, scream, hadji, kio, sixer) bu kadro ile yollarına devam etmeye çalışıyor. nV tagı altında kabus gibi geçen 2018 senesinin ortalarına geldiğimi bu günlere kadar, nV’nin nerdeyse maç kazanamayan oyunu kulübüne buna itmişti. Minor’in bir öncesi olan kapalı elemelerde 3DMAX ve ENCE galibiyetleri dikkat çekmişti ancak hemen devamında OpTic ve Red Reserve mağlubiyetleri ile şaşırtmadılar. Son anda kendilerini kapalı elemelere atan bu kadro, kağıt üzerinde bir çok takımdan iyi ancak organizasyonsuz kalmış olmanın etkisi ve formsuzluklarla major yolu çok zor görünüyor.
OpTic
Danimarkalı kadroyu bünyesine kattıktan sonra OpTic için aslında işlerin iyi gittiğini söyleyebiliriz. Kendi sınıfındaki ve üst taraftaki takımlara karşı gayet istikrarlı ve iyi görünen OpTic A grubunun da favorilerinden. DreamHack Master Stockholm elemelerinde takımımız Space Soldiers’ı da saf dışı bırakan OpTic, Minör öncesi açık elemelerde de net oyunu ile fark yarattı. Konfig ve Jugi’nin kaliteli oyununa tecrübeli cajunb, yetenekli snappi ve genç gade eklenince güzel bir kimya oluştu. Benim A grubu ve bu kapalı elemelerdeki favorim OpTic olacak.
3DMAX
Belçikalı oyuncu davidp önderliğinde NOBO tagı altında başarılı işler çıkaran Fransiz takımı, özellikle son dönemde yer alan DreamHack Masters Stockholm turnuvasının elemelerindeki başarısı ile dikkat çekmişti. Önce açık elemelerde NTC, ENCE, Vega, Tempo Storm gibi takımları geride bırakmış sonrada kapalı elemelerde Virtus Pro’ya karşı sağlam bir galibiyet alarak bu dönemde 3DMAxX geçişini gerçekleştirmişti. Minör’ün A grubunda en zayıf takım gibi görünse de dikkatle izleyeceğiz.

B Grubu

Kinguin
TaZ’ın gelişi sonrası yükseliş arayan Kinguin şuan için bunu başaramadı. Elemelerde nispeten genç diyebileceğimiz takımlara karşı galibiyetler ile buraya gelen Kinguin bir yandan da ESL MDL liginde mücadele ediyor. ZOTAC kupasının bölgesel finallerinde fena görünmeyen Kinguin’in bu gruptan ve elemelerden çıkması açıkçası biraz süpriz olur.
NiP
Yazımızın en canlı noktasına geldik. Major şampiyonu bir takım için acaba elemelerden çıkabilir mi sorusu biraz can sıkıyor. Son 3 Major’ı kaçıran NiP için pozitif konuşmakta gerçekten çok zor. Yıllardır üst üste kadro değişiklikleri yapan ve GTR Forest ikilisine uygun bir kimya bulamayan NiP, buraya gelirken hiç iyi görünmedi. ESL Köln’de Ence ve C9 karşısında toplam 3 haritada sadece 11 round alabilen NiP için Major’a gider demek hiç kolay değil. Bu elemedeki çoğu takımın maç öncesi, “NiP’i yenmeye çalışacağız” düşüncesi kağıt üzerinde mutlaka rakiplere baskı yaratacaktır ama performans olarak yokları oynayan bu takım, Lekro’nun takıma katılması sonrası acilen bir çıkış arıyor. NiP’i majorda görmek istiyoruz ama oyuncuların kendisi buna inanıyor mu, bence bu elemelerin sonucunu belirleyecek.
Red Reserve
Red Reserve takımı çoğu kişiye yabancı gelebilir. Bir çok kadro denemesinden başarısızlık ile ayrılan Red Reserve son dönemde ise başarılı bir işe imza atarak GODSENT kadrosunu aldı.
Elemelerde fena görünmeyen Red Reserve, aynı zamanda bu kadro ile ESL MDL’de mücadele ediyor. Yetenekli İsveçli oyunculara her zaman dikkat etmek gerekli. Ancak bu elemeler onlara biraz sert kaçabilir.
Sprout
Turnuvada süpriz yapmasını beklediğim takımların başında sprout geliyor. Alman takımlarından aşina olduğumuz denis ve spiidi ikilisinin yanına yetenekli danimarkalıları koyan Sprout, kapalı elemelerde AGO’yu 2-0 la geçerek rakibini saf dışı bırakmış ve Minör’e gelmişti. Oldukça genç bir takım. Bu deli cesareti diyebileceğimiz oyun tarzı onların yetenek bazlı CS:GO görüşüne uyuyor ancak baskı altında, offline maçlarda neler yapabileceklerini bizde bu turnuvada göreceğiz.

About root

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com