Değerlendirme

FACEIT CIS Minor’a Genel Bakış

By

on

FACEIT London Major’ın eleme maratonunun bölgesel anlamdaki en üst ayağı 7 Temmuz’da Amerika Minor’ı ile başladı. 10 Temmuz’da ise CIS Minor’ı start alacak. Normalde sekiz takımdan oluşması gereken minor’a Nemiga’nın katılamaması ve organizatörlerin son dakikada yeni bir takım bulamaması sebebiyle yedi ekip katılacak.

Turnuvada takımlar iki gruba ayrılacak. GSL (ikili eliminasyon) sistemiyle geçilen grup maçları sonucu ilk iki sırada yer alan takımlar yarı finale yükselmeye hak kazanacak. 7 Doğu Avrupa takımından ikisinin The New Challengers aşamasından major’a katılım hakkı kazanacağı minor’ın açılış ve grup galipler maçları BO1, diğer maçlar ise BO3 olarak oynanacak.

CIS Minor’ı, iki major biletinin yanı sıra 50.000$’lık ödül havuzuna sahip. Turnuvanın ödül havuzu şu şekilde dağıtılacak:

  1. 30.000$ – New Challenger statüsü
  2. 15.000$ – New Challenger statüsü
  3. 5.000$

A Grubu

HellRaisers

PLINK

pro100

HellRaisers 

Fotoğraf: StarLadder

HellRaisers, grubun ve tüm minor’ın tartışmasız en iddialı ekibi konumunda. Londra’daki turnuva boyunca HellRaisers, Özgür “woxic” Eker başta olmak üzere Issa “ISSAA” Murad ve Vladyslav “bondik” Nechyporchuk gibi oyuncular sayesinde önce grup aşamasını sonrasındaysa play-offları rahatlıkla geçecektir.

İstikrarsız geçen birkaç aydan sonra woxic ve arkadaşları, nisan ile üst düzey bir form yakaladı. HellRaisers, son üç aylık periyotta Bets.net Masters: Sezon 1’i kazanırken DreamHack Open: Tours ve MOCHE XL Sports’ta ikinci oldu. GG: Origin’de gelen üçüncülük ile V4 Future Sports Festival’daki yarı final performansları da onların minor’daki en üst düzey takım olduğunu kanıtlar nitelikteki başarılar oldu.

PLINK

Fotoğraf: StarLadder

Üç Rus ve birer Ukraynalı ile Estonyalı oyuncudan oluşan PLINK, üst düzey turnuva tecrübesi olmayan bir takım olarak göze çarpıyor. Küçük online turnuvalardan öteye gidemeyen ekip, bu turnuvalarda ise kendileri gibi kıtasal CS:GO’nun diplerindeki takımlara karşı düzenli bir üstünlük sağlayamadı.

Kadrodaki üç Rus’tan Aleksey “1uke” Zimin ile Roman “rommi” Golubev’in kariyerlerinin doruk noktası olaylı ayrıldıkları Team Spirit Academy olurken takımın üçüncü Rus oyuncusu genç Danila “redhide” Demidov’un kariyerinde profesyonel bir takım deneyimi bulunmuyor.

PLINK’in diğer iki ismi Estonyalılar; Rassim “Jyo” Valijev ve stand-in olarak daha önce HellRaisers’ta denenen Kristjan “FejtZ” Allsaar. Kadro ile ilgili aktarılabilecek olumlu bir nokta ise, oyuncuların çoğunun Mart 2018’den bu yana birlikte oynuyor olması. PLINK öncesi HOLLYWOOD ismi ile yarışan ekibin oyuncuları, şüphesiz birbirini iyi tanıyacak durumda fakat yalnızca takım oyunu ile minor’dan başarıyla ayrılmaları güç.

pro100

Counter-Strike 1.6’nın efsanevi takımlarında pro100, Danylo “Zeus” Teslenko önderliğinde yeniden kurulduğunda büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak kuruluşundan bu yana yıldız oyuncular yerine nispeten genç isimlere yönelen takım, yerel turnuvalarda alınan dönemsel başarılardan öteye gidemedi.

Ivan “AiyvaN” Semenets, Leonard “kenzord” Volodarchuk ve Vadim “Flarich” Karetin üçlüsü düşük seviyedeki ekiplere karşı etkileyici performanslar ortaya koyabilecek kapasitede. Takım, bu sayede PLINK’in önünde grubu ikinci sırada bitirebilir ancak B Grubu’ndan gelecek takımlara karşı yarı finalde şansları oldukça düşük.

B Grubu

AVANGAR

forZe

Monolith

Spirit

AVANGAR 

Fotoğraf: StarLadder

Bir süredir Counter-Strike dünyasında üst seviyelere çıkmak için uğraşan AVANGAR ekibi, adından en çok ELEAGUE Major: Boston’da üst üste FlipSid3 ve Misfits’i eleyerek söz ettirmişti. Fakat mousesports, Space Soldiers ve Quantum Bellator Fire’a karşı alınan mağlubiyetler Dmitry “dimasick” Matvienko’nun takımının Challengers aşamasında elenmesine sebep olmuştu.

ELEAGUE Major: Boston sonrası AVANGAR, pek çok kez küçük turnuvalarda şampiyonluk yaşadı ancak orta-üst seviye turnuvalardaki tek başarıları Adrenaline Cyber League 2018’deki ikincilik ile geldi. Kazakistan takımı son dönemde kendisini kanıtlama fırsatını StarLadder i-League Sezon 5’te buldu. Bu turnuvada alınan Gambit ve GODSENT galibiyetleri etkileyici olsa dahi SK Gaming, Team Liquid ve Na’Vi’ye mağlup olunmasıyla AVANGAR play-off şansını kaybetti. forZe ve Spirit gibi bölgenin önemli takımlarına sahip grupta AVANGAR’ın şansını günlük performansları belirleyecek.

forZe

Fotoğraf: StarLadder

Gruptaki favorilerin AVANGAR ve Spirit olduğunu düşünecek olursak forZe, grubun sürpriz yapmaya aday takımı olarak görünüyor. Dmitriy “facecrack” Alekseyev, Andrey “Jerry”, Mekhryakov, Almaz “Almazer” Assadulin, Bogdan “xsepower” Chernikov ve Artyom “malik” Arhipov’dan oluşan forZe, son minörde yine benzer bir gruba düşmüş ve AVANGAR ile QBF’in ardından üçüncü olarak grup aşamasında elenmişti. forZe’nin iki major arasındaki performansı, bir üst seviyeye çıktıklarını göstermiyor ancak Doğu Avrupa’nın sürprizlere daima açık olduğu unutulmamalı.

Monolith 

Beş Rus’tan oluşan Monolith takımı, bünyesinde EPG ve Spartak’tan eski oyuncular barındırıyor. Alexey “ub1que” Polivanov, Alexander “spiker” Ivanov ve Alexey “NickelBack” Trofimov başarısız geçen EPG serüveninin ardından hep bir arada bulundu ve birbirlerine aşinalar. Bir dönem Spartak’ta oynayan Dmitriy “propleh” Senigov ile stand-in olarak takıma katılacak EPG oyuncusu ve genç yetenek Mareks “YEKINDAR” Galinskis ise kadroyu tamamlayan parçalar. Bir arada CIS Minor’a kalmak dışında herhangi bir varlık gösteremeyen kadro, grubun en zayıf takımı konumunda.

Spirit 

Fotoğraf: StarLadder

Spirit performans olarak olmasa da kadro olarak Dünya’nın en istikrarlı takımlarından biri. Haziran 2016’dan bu yana kadrodaki dört oyuncu birlikte oynamaya devam ediyor. Bu süreçte iki minor’da ilk üçe girmeyi başaran Spirit, Adrenaline Cyber League 2016 ile StarLadder i-League Invitational #2 gibi turnuvalarda kendisini elit seviye takımlara karşı gösterme şansı elde etmişti. 2018’de gelen ESEA Sezon 27 Global Challenge ikinciliği, Spirit’in grubun favorilerinden biri olmasına yetiyor.

FACEIT CIS Minor, 10 Temmuz saat 12.00’de başlayacak ve 13 Temmuz’da son bulacak.

About bodie

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com