Değerlendirme

FACEIT Major New Challengers Stage

By

on

FACEIT Majör, $1.000.000 ödül havuzuyla birlikte 5 Eylül’de İngiltere’nin Londra kentinde başlayacak. Üç aşamadan oluşan turnuvada ilk aşama olan “New Challengers” aşaması elemelerden gelen 8 takım ile son Majör’de 9-16. sıraları elde eden takımlar arasında düzenlenecek. Burada ilk 8’e giren ekipler son Majör’de 1-8. sıralardaki takımlarla “New Legends” aşamasında bir araya gelecek ve yine ilk 8’e giren ekipler “New Champions” aşamasında şampiyonluk için mücadele edecek.

Biz ise bu yazımızda ilk aşama olan “New Challengers” aşamasından bahsediyor olacağız. Swiss eleme formatının kullanılacağı turnuvada aynı skorlu takımlar birbiriyle 3 galibiyet veya 3 mağlubiyet alana kadar oynayacak. 3 galibiyete ulaşan takımlar üst tura çıkarken, 3 mağlubiyet elde eden takımlar ise turnuvaya veda edecek. 5 gün sürecek turnuvada Buchholz seeding sistemi kullanılacak ve takımlar daha adil şekilde eşleştirilmeye çalışılacak. İlk 4 gün maçlar Bo1 olarak oynanacakken, son günkü 2-2’lik skora sahip takımların karşılaşacağı maçlarda Bo3 formatı kullanılacak.

HLTV sıralamasında ilk 20’deki 11 takımın yer alacağı turnuvada oldukça keyifli maçlar bizi bekliyor. Özellikle dünya sıralamasında ilk 4’teki 3 takımın, yani Astralis, Liquid ve North’un üst tura çıkmak için yarışacağı bu aşamada elemelerden gelen birçok takım da rakiplerine büyük sürprizler yapma ihtimaline sahip.

Astralis
🇩🇰 Xyp9x · 🇩🇰 dupreeh · 🇩🇰 gla1ve · 🇩🇰 device · 🇩🇰 Magisk
Şu anda HLTV sıralamasında birinci sırada bulunan Astralis şüphesiz ki New Challengers aşamasının açık ara en büyük favorisi. Oyuncu arasının ardından oynadıkları ilk turnuva olan DreamHack Masters Stockholm’da beklenenden düşük performans sergileseler ve finalde North’a 2-1 kaybetseler de bunun onlar için FACEIT Majör öncesi büyük bir silkelenme çağrısı olduğuna ve bu turnuvada çok çok daha iyi bir performans sergileyeceklerine inanıyorum. Katıldıkları son 7 turnuvanın 4’ünü kazanan, 2’sinde final, kalan 1’inde ise yarı final oynayan Astralis’in kalitesini tartışmamıza gerek olmadığını düşünüyorum. Muhtemelen New Challengers aşamasında bütün rakiplerini süpürecekler ve turnuvayı kazanma konusunda da oldukça büyük şansları var.


compLexity
🇺🇸 ShahZaM · 🇬🇧 dephh · 🇨🇦 stanislaw · 🇺🇸 yay · 🇨🇦 ANDROID
Amerika Minör’de ilk sırayı elde ederek buraya katılmaya hak kazanan compLexity, çalkantılı bir seneyi arkasında bıraktı. Amerika’nın kalburüstü takımlarından biri sayılsalar da ara sıra yaptıkları sürprizler dışında performans anlamında vasatın üstüne çıkamıyorlar. Minör de bu bağlamda son noktayı koyabildikleri ender turnuvalardan biriydi. Eğer Londra’da bir üst tura çıkmak istiyorlarsa ara sıra ortaya koydukları sürpriz performansları bile onlar için yeterli olmayacak.


Space Soldiers
🇹🇷 MAJ3R · 🇹🇷 XANTARES · 🇹🇷 Calyx · 🇹🇷 paz · 🇹🇷 ngiN
Geçtiğimiz Majör’de oldukça iyi bir performans sergileyip New Challenger statüsüyle Londra’ya gelmeye hak kazanan temsilcimiz Space Soldiers, buraya çok da iyi bir formla gelmiyor. Senenin ilk yarısında inanılmaz bir performans sergileyip online maçlarda bir süreliğine dünyanın en iyi takımları arasında gösterilse ve dünya sıralamasında 12. sıraya kadar yükselseler de LAN turnuvalarının başlamasıyla ve üst üste gelen vize sorunlarıyla birlikte düşüşe geçtiler. DreamHack Masters Marseille’de oldukça zorlu bir gruba düşüp grup aşamasında elendiler, IEM Syndey’e vize sorunları sebebiyle katılamadılar, ESL Pro League Finalleri’ne ise 🇹🇷 Calyx’siz gitmek zorunda kaldılar. Sonrasında DreamHack Open Austin’de şampiyonluğu elde etseler de ESL One Belo Horizonte’ye grup aşamasında veda ettiler. Bu turnuvadan sonra da tabiri caizse serbest düşüşe geçtiler. Sırasıyla DreamHack Masters Stockholm, StarSeries i-League ve IEM Chicago Elemeleri’nde oldukça sürpriz mağlubiyetler alıp turnuva biletlerini elde edemediler. Haziran ayının sonundan beri sadece 4 maç oynamış olmaları da cabası. Ve bu hafta itibariyle de HLTV sıralamasında 31. sıraya kadar düştüler. Kağıt üzerinde kesinlikle ilk 8’e kalması gereken ekiplerden biri olsalar da son zamanlardaki performanslarını oldukça yukarıya çekmeleri gerekiyor. Belki de geçen Majör’de olduğu gibi bu Majör de onlar için yeni bir yükselişin başlangıcı olur.


Rogue
🇺🇸 Hiko · 🇩🇰 cadiaN · 🇦🇺 Rickeh · 🇺🇸 SicK · 🇺🇸 vice
Amerika Minör’de ikinci olarak turnuvaya katılan Rogue uzun bir aradan sonra sahneye geri dönüyor. Son maçlarını 12 Temmuz’da oynayan ekibin şüphesiz ki ölü toprağını üstünden atması gerekecek. 🇺🇸 Hiko ve 🇦🇺 Rickeh gibi iki tecrübeli oyuncuyu kadrosunda bulunduran Rogue, yer yer iyi sonuçlar elde etse de Amerika Minör’den gelen diğer ekip compLexity gibi çoğunlukla vasatın üstüne çıkamıyor. Son maçlarının üzerinden geçen 2 aylık süreci nasıl değerlendirdikleri geçmişte bıraktıkları kötü izlenimi değiştirebilecek olsa da oldukça zorlu bir turnuvanın onları beklediğini kabul etmemiz gerekiyor.


BIG
🇩🇪 gob b · 🇩🇪 tabseN · 🇩🇪 tiziaN · 🇩🇪 nex · 🇬🇧 smooya
Almanya’nın en güçlü ekibi olan BIG de geçtiğimiz Majör’de elde ettiği New Challenger statüsüyle Londra’ya gelmeye hak kazanan ekiplerden birisi. Geçtiğimiz yaz çeyrek final oynadıkları PGL Majör Krakow’den sonra büyük düşüşe geçen ekip Mayıs ayında 🇬🇧 smooya’nın takıma katılmasıyla bu gidişe dur dedi. 🇬🇧 smooya’yla katıldıkları ikinci turnuva olan ESL One Cologne’da kendi taraftarları önünde rüya gibi bir turnuva geçirdiler ve finale kadar yükseldiler. Her ne kadar finalde NaVi’ye 3-1’lik skorla mağlup olsalar da herkes tarafından saygı duyulacak bir performans sergilediler. Ama kabul etmemiz gerekiyor ki kendi evlerinde oynadıkları ESL One Cologne’nun ardından 2 ay geçti ve BIG hala o finalden sonra bir maça çıkmış değil. Bu uzun aranın ardından onları oldukça zorlu bir turnuvanın beklediğini düşünüyorum, çünkü bu kez kendi evlerinde değiller ve karşılarında oldukça zorlu ekipler olacak. Ama yine de BIG de ilk 8’e kalması gereken ekiplerden birisi.


Renegades
🇦🇺 jks · 🇳🇴 jkaem · 🇦🇺 USTILO · 🇦🇺 AZR · 🇺🇸 Nifty
Asya Minör şampiyonu ünvanıyla turnuvaya gelen Renegades, Asya Minör’den gelen en güçlü ekip konumunda. Tabi son 10 ayda Minör dışında katıldıkları bütün turnuvalara Kuzey Amerika Bölgesi’nden katılan bir ekibi “Asya” takımı olarak sınıflandırmak tartışılabilir bir şey olsa da Asya Minör’den gelen Renegades’ten bu turnuva boyunca bir “Asya” takımı olarak bahsedeceğiz. Oldukça çalkantılı bir performansa sahip olan Renegades, yıl boyunca çoğu büyük turnuvaya katılsa da büyük kısmında gruptan dahi çıkamadı. Bunda özellikle takımın Awp oyuncusu 🇺🇸 Nifty’nin istikrarsız performansının büyük etkisi var. FACEIT Majör’de büyük sürprizlere imza atacaklarına inanmasam da nispeten daha kolay rakiplerle karşılaşacakları New Challengers aşamasında ilk 8’e girmek için oldukça büyük bir şansa sahipler.


Gambit
🇰🇿 AdreN · 🇷🇺 Dosia · 🇰🇿 mou · 🇰🇿 Hobbit · 🇷🇺 mir
CIS bölgesinin güçlü ekiplerinden Gambit, geçtiğimiz sene Ağustos ayında elde ettiği PGL Majör Krakow şampiyonluğuyla HLTV sıralamasında 3. sıraya kadar yükselmiş olsa da, Majör’den hemen sonra Zeus’un ayrılmasıyla hala durduramadıkları bir düşüşe başladı. Zeus’un yerine birçok oyuncu deneseler de IGL sorununu hala çözebilmiş değiller. Bu süreçte yer yer iyi performanslar sergileseler de geçen seneki performanslarından çok uzaklar. Buraya da bu kötü formla geliyorlar. New Challengers aşamasında kağıt üzerinde şansları yüksek olsa da üst tura geçmek istiyorlarsa biraz çaba göstermeleri gerekiyor.


TYLOO
🇨🇳 Mo · 🇨🇳 DD · 🇮🇩 BnTeT · 🇨🇳 somebody · 🇮🇩 xccurate
Asya sahnesinin en güçlü ekibi TYLOO, Londra’ya Asya Minör’de ikinci olarak katılma hakkı kazandı. Sene başından beri istikrarlı şekilde performansını yukarıya çeken TYLOO, HLTV sıralamasında şu anda 12. sırada. Yıl boyunca birçok büyük turnuvaya katıldılar, zaman zaman sürprizlere imza atsalar da hala kendilerini büyük takımlara karşı kanıtlayabilmiş değiller. Aynı zamanda Asya dışında oynadıkları bütün turnuvalarda da oldukça kötü sonuçlara imza attılar. Tüm bunlara rağmen yine de New Challengers aşamasındaki çoğu takımdan daha güçlüler ve ilk 8’e girmeleri gerekiyor. Fakat sonraki aşamalar için işleri oldukça zor.


Virtus.pro
🇵🇱 NEO · 🇵🇱 pashaBiceps · 🇵🇱 byali · 🇵🇱 MICHU · 🇵🇱 snatchie

Hala geçmişte yaptıklarına tutunarak CS:GO sahnesinde ayakta kalmaya çalışan Virtus.pro kaç turnuvadır söylediğimiz gibi hala vasatın üstüne çıkabilmiş değil. İki hafta önce oynanan Zotac Cup Masters Finalleri’nde MVP PK’ya elenen ekip, IEM Shangai’de yarı final oynasa da, DreamHack Open Valencia’ya grup aşamasında veda etti. DreamHack Masters Stockholm Elemeleri’ne ise ilk maçta 3DMAX’e elendi. Ayrıca 🇵🇱 byali’nin Majör’den sonra takımdan ayrılacağını açıklamaları da cabası. Bu turnuvadan sonra takımdan ayrılacak bir oyuncuyla ne kadar yüksek performans sergileyebilirler, bu büyük bir soru işareti. New Challengers aşamasında ise Virtus.pro’dan çok daha kaliteli takımlar olduğuna inanıyorum ve buraya New Challenger statüsüyle gelmiş olsalar da turnuvaya bu turda veda etmelerinin sürpriz olmayacağına inanıyorum.


NiP
🇸🇪 Lekr0 · 🇸🇪 REZ · 🇸🇪 f0rest · 🇸🇪 GeT_RiGhT · 🇸🇪 dennis
Counter Strike sahnesinin en önemli ekiplerinden biri olan NiP, eski günlerine dönmeye çalıştığı bu günlerde Londra’ya Avrupa Minör şampiyonu olarak geliyor. 🇸🇪 Lekr0’nun takıma katıldığı Haziran ayından beri gün geçtikçe daha iyi gözüken ekip birkaç gün önce biten DreamHack Masters Stockholm’da oynadıkları yarı finalle performansının zirvesine ulaştı. Minör’de ve öncesindeki turnuvalarda oldukça zorlanmış olsalar da oyuncu arasından sonra oynadıkları DreamHack’te önceki turnuvalara göre çok daha iyi gözüküyorlardı. Kağıt üstünde New Challengers aşamasının favorilerinden biriler ve eğer Dreamhack’teki performanslarını buraya taşırlarsa turnuvada ilerleyen aşamalarda oldukça sürpriz sonuçlara imza atabilirler.


Liquid
🇺🇸 nitr0 · 🇨🇦 NAF · 🇺🇸 EliGE · 🇧🇷 TACO · 🇨🇦 Twistzz
Astralis ile birlikte New Challengers aşamasının diğer favorisi Liquid, uzun bir aranın ardından tekrar sahneye çıkıyor. 2018’de Amerika’nın yükselen yıldızı olan ekip temmuz ayında ELEAGUE’de aldığı ikincilikle şüphesiz ki buraya yüksek bir özgüvenle geliyor olacak. HLTV sıralamasında 3. sırada olan Liquid, katıldığı son 6 turnuvada 3 final, 1 de yarı final gördü. ESL One Cologne’daki faciayı saymazsak son zamanların en güçlü ekiplerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar son maçlarının üzerinden uzun bir süre geçmiş olsa da New Challengers etabı onlar için oldukça kolay geçmeli.


OpTic
🇩🇰 JUGi · 🇩🇰 cajunb · 🇩🇰 k0nfig · 🇩🇰 gade · 🇩🇰 Snappi
Avrupa Minör’de ikinci olarak Londra’ya gelmeye hak kazanan OpTic, potansiyeli oldukça yüksek bir ekip. Yaz döneminde online maçlarda oldukça iyi sonuçlar aldılar ama LAN’larda hala istenen seviyede değiller. Oyuncu arasının ardından katıldıkları ZOTAC Cup Masters Finalleri’nde sürpriz şekilde elenen ekip DreamHack Masters Stockholm’da da bekleneni veremedi. İki turnuva arasında sadece 4 gün çalışma fırsatlarının olması da bu turnuvaya gelirken OpTic için eksilerden biri. Her ne kadar kağıt üzerinde New Challengers aşamasında ilk 8’e girebilecek gibi gözükseler de onları zorlu bir turnuva bekliyor olacak.


North
🇩🇰 MSL · 🇩🇰 aizy · 🇩🇰 Kjaerbye · 🇩🇰 valde · 🇩🇰 niko
Bütün otoriteleri şaşırtıp DreamHack Masters Stockholm’da şampiyon olan North, şüphesiz ki Majör’de gözlerin en çok üzerinde olacağı takımlardan biri. Aldıkları şampiyonlukla birlikte HLTV’de 4. sıraya yükselen ekip Majör’e oldukça özgüvenli gelecektir. Stockholm’daki şampiyonluğu dünya sıralamasında 1, 2 ve 5. sıradaki ekiplere karşı aldıkları galibiyetlere aldıklarını düşünürsek North’un uzun süredir kendilerinden beklenen performansa ulaştığını söyleyebiliriz. Eğer bu formu devam ettirirlerse New Challengers aşaması onlar için formaliteden öteye geçmemeli.


HellRaisers
🇹🇷 woxic · 🇯🇴 ISSAA · 🇺🇦 bondik · 🇺🇦 ANGE1 · 🇭🇺 DeadFox
CIS bölgesinin en güçlü ekiplerinden biri olan HellRaisers Londra’ya CIS Minör şampiyonu olarak geliyor. Son zamanlarda woxic’in yaşadığı vize sorunları sebebiyle turnuvaların bir kısmına stand-in’le gitmek zorunda kalsalar da bir araya geldiklerinde oldukça korkutucu bir ekip olabiliyorlar. Özellikle takımın iki genç süperstarı 🇹🇷 woxic ve 🇯🇴 ISSAA’nın inanılmaz performansları HellRaisers’ı oldukça farklı bir seviyeye çıkarabiliyor. Turnuvanın ilk maçında DreamHack Masters Stockholm şampiyonu North ile karşılaşacak olsalar da Buchholz eleme sisteminin kullanılacağı New Challengers aşamasında ilk 8’e kalmak için oldukça büyük bir şansa sahipler. Fakat turnuvada ilerleyen turlara kalmak için 🇺🇦 bondik ve 🇭🇺 DeadFox’un da performanslarını yukarıya çekmeleri gerekiyor.


Vega Squadron
🇷🇺 tonyblack · 🇷🇺 chopper · 🇺🇦 jR · 🇷🇺 hutji · 🇺🇦 crush
HLTV dünya sıralamasında 211. sırada olan Vega Squadron buraya geçen Majör’de elde ettikleri New Challenger statüsüyle katılıyor. Geçtiğimiz majörden beri elle tutulur hiçbir başarıları yok ve elemelerine girdiği hiçbir turnuvaya da katılamadılar. Haziran ayından beri sadece 3 maça çıktılar ve son maçın üzerinden de 2 aydan fazla süre geçti. New Challenger statüsüyle buraya gelmiş olsalar da ilk 8’e girmeleri oldukça zor gözüküyor.


Spirit
🇺🇦 COLDYY1 · 🇺🇦 somedieyoung · 🇷🇺 DavCost · 🇷🇺 Dima · 🇷🇺 S0tF1k
CIS Minör ikincisi olarak buraya gelen Spirit turnuvanın kapalı kutu takımlarından biri. Turnuvadaki CIS bölgesi dışındaki takımların hiçbiriyle daha önce maç yapmamış olan Spirit diğer bölge takımlarına sürpriz yapabilme ihtimaline sahip. Ama tabiki bu istatistik iki taraflı bir istatistik. Spirit de bir o kadar rakiplerini tanımıyor. Ayrıca temmuz ayının başındaki CIS Minör’den beri maça çıkmamış olmaları da Spirit için eksilerden biri. Eğer şapkadan tavşan çıkarmazlarsa New Challengers aşamasında ilk 8’e kalmaları oldukça düşük ihtimal.

About Eusbolh

magical songs of enchaacha...

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com