Genel

IEM Katowice 2019 Challenger Aşamasına Bakış (1. Bölüm)

on

13 Şubat – 03 Mart Tarihleri arasında düzenlenecek yılın ilk Majorü, IEM Katowice 2019 Challenger aşamasıyla başlıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan kura sonucunda ilk maçların eşleşmeleri belli oldu. Bu yazıda Challenger aşamasındaki takımlara, ilk maçları da değerlendirerek kısa bir göz atacağız.

Renegades (HLTV #13):
Coğrafi konumu sayesinde belki de her yıl olası Minör sürecini en rahat geçiren takımlardan birisi olan Renegades adına geçtiğimiz yıl oldukça enteresandı. 2018 de her iki Majör turnuvada da Challenger aşamasını geçemeyen Renegades, ev sahibi olduğu IEM Sydney turnuvasında dikkat çekici bir performans göstermişti. Takım inişli çıkışlı bir grafik sergilediği 2018 yılında vaad ettiği potansiyele bir türlü ulaşamadı ve takımın önemli isimlerinden nifty ve Ustilo ile yollar ayrıldı. Yeni kadrosuyla şu ana kadar pek de olumlu sinyaller vermeyen ekip için bu turnuvada da üst tura çıkmak oldukça zor görünüyor.

Avangar (HLTV #22):
Kazak temsilcisi, ilk kez Majör Sahnesine çıktığı Boston 2018 Majörü sonrasında CS:GO severlerin oldukça yakın takip ettiği bir takım haline geldi. Faceit Majörünü kaçırmalarına rağmen yıl içinde, -büyük- takımlara karşı oynadıkları oyun ve aldıkları süpriz sonuçlarla Ortalama bir performans ortaya koysalar da yükselişte olan CIS bölgesinin şu an için en önemli temsilcilerinden birisi. Vega’nın önceki majörlerde yaptığı süprizlerin bir benzerini onlardan görebiliriz.

Renegades – Avangar Maçı:
Majörün açılış maçlarından birisi ve açıkçası 2 tarafın da ağır basmadığı bir mücadele bizleri bekliyor. Tüm şartlar Renegades’i ön planda gösterse de galibiyete daha yakın olan taraf Avangar olarak gözüküyor.

Fnatic (HLTV #5):
Eski günlerine ha döndü ha dönecek diye geçirdikleri 2018 yılında çok önemli zaferler elde etse de, istikrarsız bir Fnatic izledik. Bu istikrarsızlığın en önemli sebeplerinden birisi de yıl içinde çok sayıda oyuncu değişikliği yapmalarıydı. Flusha’nın da ayrılmasıyla, efsane kadrodan sadece KRIMZ ve JW kalan Fnatic’te bu turnuva izleyicileri en çok heyecanlandıran isimse ilk kez bir Majör’de oynayacak 16 yaşındaki Brollan.

Vici Gaming (HLTV #39):
Asya Minörünü 3. bitirdikten sonra süpriz bir şekilde, Minör 3.’leri arasındaki eleme maçlarında North’u geçerek ilk kez Majöre katılmaya hak kazanan Vici Gaming Majör’ün en zayıf halkalarından birisi olarak gösteriliyor. Asya Sahnesinin önemli isimlerinden Kaze önderliğindeki ekip için bu turnuvada beklentiler büyük değil ancak buradan oynayacakları maçlardan süpriz bir galibiyet elde etmek isteyecekleri kesin.

Fnatic – Vici Maçı:
Fnatic eğer ilk gün konsantrasyon bozukluğu yaşamazsa kolay kazanacağı bir eşleşme. Ancak unutulmamalı ki geçtiğimiz yıl Tyloo, yine bir açılış maçında SK Gaming karşısında turnuvaya süprizle başlamıştı. Vici adına bu maçın ilk maç olması büyük bir avantaj, rakibinin konsantrasyonu sağlayamamasını umacaklar.

Tyloo (HLTV #29):
Faceit Majöründe Challanger aşamasına kalan, orada da açılış maçında SK Gaming’i mağlup ederek büyük bir sükse yapan Tyloo için ne o turnuvanın devamı ne de sonrası pek parlak geçmedi. Bölgesel aldıkları başarılar dışında, uluslararası turnuvalarda bekleneni veremeyen Asya temsilcisinde yılın başında CaptainMo ve DD gibi takımın önemli parçalarıyla yollar ayrıldı. Yeni oyuncularıyla Tyloo’nun neler yapabileceği soru işareti olarak kalsa da bu aşamadan öteye geçmeleri bek olası gözükmüyor.

Vitality (HLTV #14):
Kuruluş tarihi itibariyle turnuvadaki en yeni takım olsalar da tecrübe olarak çoğu takımın önünde yer alan bir ekip Vitality. Kadrosunda 3 kez Majör şampiyonluğu yaşamış oyuncuları ve son yılların en heyecan verici genç oyuncusu Zywoo’yu barındırıyorlar. Zywoo’nun LAN performansı çoğu için soru işaretiyken o, gösterdiği performansla bu soruları çoktan ortadan kaldırdı. Turnuvanın en heyecan verici takımlarından biri olma potansiyeline sahipler.

Tyloo – Vitality Maçı:
Başarıya aç Vitality, eşleşmenin açık favorisi. Alex ve Zywoo’nun patlayıcı güçleri, NBK, Apex’in tecrübesi karşısında Tyloo’nun hiç şansı yok gibi gözüküyor.

Cloud9 (HLTV #7):
1 yıl önce Majör şampiyonu olduklarında da sonrasında yaşanan süreçte de Cloud9 adına olanları adlandırmak pek mantıklı gelmiyor. Muhteşem bir başarı ile Majöre uzanıp, çeşitli nedenlerle dağılan kadro sonrası, 2018 yılı onlar için adeta kabusa dönmüştü. Daha önce Majör kazanan hiç bir organizasyonun yaşamadığı bir kadere maruz kaldılar ancak 2018 yılı sonu itibariyle çok ciddi bir yükselişe geçtiler. RUSH ve Autimatic dışında Majör şampiyonu kadrodan hiç kimseye sahip olamasalar da Flusha ve Kioshima gibi çok tecrübeli 2 isimle bu elemelerin favorileri takımlarından birisi.

Grayhound Gaming (HLTV #32):
İlk Kez Majöre katılan Grayhound Gaming, ilk kez Okyanusya kıtasının Majör’de 2 takımla yer almasını da sağladı. Oynadıkları olumlu oyun iyi niyetli olsa da az sayıda yer aldıkları uluslararası turnuvalarda, henüz üst düzey kalibrede olmadıklarını ortaya koydular. Bu turnuva onlar için bir ısınma, “DickStacey” stickerlarının yarattığı hype’dan faydalanma turnuvası olacak.

Cloud9 – Grayhound Maçı:
Yukarıda Fnatic için yazdıklarımız Cloud9 için de geçerli. Saçma bir konsantrasyon problemi yaşamadıkları sürece, Cloud9 için çok rahat bir ilk maç olacak.

Devam Edecek..

About Ali Uygur Selçuk

Recommended for you

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com