Genel

Katowice 2019 Asya Minörüne Yakından Bakış

on

Geçtiğimiz hafta tamamlanan Avrupa ve CIS Minörlerinden sonra bu hafta sıra Asya ve Amerika minörlerine geldi. Bu hafta minörlerin bitmesiyle birlikte IEM Katowice 2019’a katılacak takımlar iki tanesi hariç belli olacak. Son 2 takım minörlerin 3.lüleri arasında düzenlenecek turnuva ile belirlenecek.

Asya Minörü yıllardır pek çok kişi tarafından eleştiriliyor ve Avrupa ile eşit sayıda Majör spotu dağıtmasının adaletsiz olduğu söyleniyordu. Bu yıl da tartışmalar bitmiş değil, dahası yıllardır Asya Minörlerini tekeline alan Renegades – Tyloo ikilisinden Tyloo bu yıl doğrudan Majörde yer alıyor. Yani uzun süredir ilk kez Asya Minöründen Majöre katılacak yeni bir takım göreceğimiz kesin.

Şimdi Kısaca Gruplara, Takımlara ve Olasılıklara Bakalım.

Renegades:
Hiç kuşku yok ki sadece bu grubun değil tüm minörün favorisi. Minörde kendilerini zorlayabilecek tek bir takım yok. Renegades geçen yıl kazandığı ivmeyi yıl sonunda kaybetmiş ve kadroda ciddi değişikliklere gitmişti. Şu an için kadrolarının bu “yeni” haliyle nerelere kadar gelebilirler bilinmiyor ama minörde süpriz yaşamamak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Aequus Club:
İsrail temsilcisi, kadrolara sponsorluk yapan bir organizasyon. Yani düzenli bir kadroları yok diyebiliriz ve bu turnuvada da minörde oynamaya hak kazanan oyunculara sponsor oldular. Takımda yer alan oyuncuların geçmişte kayda değer bir başarıları yok hatta takımın sponsor olduğu oyuncular ESEA Advanced Liginde sezonlardır orta sıralarda yer alıyor.

CyberZen:
Çin Temsilcisi, ülkesinde yerel turnuvalarda yer yer başarılar elde etmiş ve zaman zaman uluslararası büyük turnuvalarda da boy göstermiş olmasına rağmen henüz ülkenin diğer temsilcisi Tyloo kadar bir gelişme gösteremedi ve onların gölgelerinde kaldı. Bu turnuva onlar için önemli bir fırsat olacak., Starseries 6. Sezon’da 3 ay önce aldıkları Renegades galibiyetini de unutmamak gerekiyor. Kağıt üzerinde, A Grubunda 2.lik için Grayhound için mücadele edecekler gibi görünse de kendilerini süpriz bir biçimde grubun zirvesinde görebiliriz.

Grayhound Gaming:
Özellikle geçtiğimiz yıl yakaladıkları ivme ile Okyanusya sahnesinde adını sıkça duyuran Grayhound Gaming, tarihinde ilk kez katıldığı Asya Minöründe hem en büyük yerel rakibi Renegades hem de Asya rakiplerine karşı kendisini ispat etmek isteyecektir bu turnuva. Realist hedefleri CyberZen ile grupta 2. lik mücadelesine girmeleri olarak görülse de bunu başarabilmeleri oldukça kuşkulu.

ViCi Gaming:
Çin Temsilcisi geçtiğimiz yılı oldukça istikrarsız bir performans göstererek geçirdi. Sadece Çin sahnesinin değil, Uzak Doğu sahnesinin önemli markalarından olan Vici Gaming, Majör tecrübesi de bulunan Asya sahnesinin önemli yeteneklerinden olarak gösterilen Kaze’ye çok güveniyor. Yer aldıkları B Grubunda MVP PK ile 1. lik mücadelesine girmeleri bekleniyor.

GOSU:
Kore temsilcisinin şu ana kadar yer alacağı en önemli turnuva olacak Katowice Asya Minörü. Takım olarak hem tecrübesizler hem de yerel rekabette MVP PK’nın oldukça gerisinde kalmış durumdalar. Sezon başı MVP PK’dan takasla gelen HSK takımın en tecrübeli oyuncusu ama bu onlara gruptan çıkmak için yetmeyecektir.

Beyond Esports:
Tayland temsilcisi adına da bu turnuva önemli bir vitrin ve şu ana kadar katılacakları en önemli turnuva. Şu ana kadar yer aldıkları en önemli turnuva eXTREMESLAND ZOWIE ASIA 2018 olan takım burada hiç bir varlık gösterememişti. Asya Minöründe de bir şeylerin değişmesi pek olası görünmüyor.

MVP PK:
Geçtiğimiz yıl yer aldığı uluslararası turnuvalar ile adını duyuran MVP PK hem grubun favorisi hem de Majöre çıkmak için Renegades ile birlikte en önemli şansa sahip olan takım. Gruplarında Vici ile girişecekleri 1.lik mücadelesi çapraz eşleşme anlamında çok önemli olacak. MVP PK tarihlerinde ilk kez bir Majör turnuvada yer almaya bu kadar yakın ve bu fırsatı tepmeyeceklerdir.

SON SÖZ:
Tüm minörler karşılaştırıldığında Asya Minörünün, CIS Minöründen bile geride kaldığını söyleyebiliriz. Takımlar arasındaki güç farkı çok fazla ve Tyloo’nun olmaması nedeniyle bu yıl Asya’dan yeni bir takımın majöre katılacağı şimdiden garanti.

Renegades kağıt üzerinde turnuvanın net favorisi olarak göze çarpsa da, bu turnuva büyük bir süpriz izleyeceğimizi düşünüyorum. Minör favorim MVP PK, Gizli favorim ise CyberZen.

About Ali Uygur Selçuk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com