Röportaj

MAJ3R: “Cobble’ın Çıkarılması Büyük Sıkıntı Oldu”

By

on

ESL Pro Lig Finalleri’nde yarı final gününde Engin “MAJ3R” Küpeli ile muhabbet etme fırsatı bulduk. Fransa’da doğup büyüyen ve 2016 yılının sonundan itibaren Space Soldiers forması giyen lider oyuncu ile Space Soldiers’ın son zamanlardaki performansı, harita havuzu, vize sorunları ve Royal Bandits hakkında konuştuk. Röportaj isteğimizi kabul ettiği için MAJ3R’e tekrardan teşekkür ederiz.

Sence bu turnuvada ve genel olarak son 1 ayda Space Soldiers’ın sıkıntısı ne?

DreamHack Marseille’de biraz şanssız bir gün yaşadık. Birgünde iki önemli maç oynadık ve o ikisini de kaybedersek de eve dönecektik. Maalesef off bir gün oldu. Bu turnuva (EPL Finalleri) için Calyx yoktu, Çağatay’ı (DESPE) getirdik son dakikada. Hazırlanmamız biraz sıkıntı oldu açıkçası. Elimizden geleni yaptık ama yetmedi, şimdi geleceğe bakacağız.

HLTV röportajında DESPE’yi AWPci olarak kullanmayıp Calyx’in yerini doldurmasını istediğini söyledin. Sence bu karar doğru muydu yoksa biraz pişmanlık oldu mu?

Doğru ya da yanlış karar olduğunu ben söyleyemem. Ama günün sonunda bir karar almam lazımdı. Çok az zamanımız vardı. Ben takımı tercih ettim. Çağatay’a AWP verseydim eğer, takım oyununu değiştirecektim. CT konusunda ve T konusunda, örneğin Mirage’da ya da başka bir haritada oynadığımızda paz şu an genelde AWP oynuyor. Yapabilirdim, Ahmet’i (paz) başka yere koyup, Çağatay’a AWP verip. Ama bu takım artık otomatikleşti, onu bozmak istemedim. Takımı daha çok tercih ettim. Biz zaten Çağatay’la konuştuk, bir problem var mı konusunda. Bu çok az zamanda elimizde ne varsa yaptık. Öyle oldu yani.

Peki, şimdi Dust 2 harita havuzuna geldi. En iyi haritalarınızdan biri Cobblestone çıktı. Sence ne yapmanız lazım ki harita havuzunuz genişlesin? Sence Dust 2, Cobblestone’un yerini alabilir mi?

Cobblestone’ın çıkarılması bizim için büyük sıkıntı oldu. BO1’de sıkıntı olmuyor ama BO3’te sıkıntı oluyor. Eskiden Cache’i çıkarırlarsa Cobble’ı alabilirdim, Cobble’ı çıkarırlarsa Cache’i alabilirdim. Söylediğin gibi Dust 2’yi Cobble gibi güçlü yapmamız lazım. Maalesef Marseille sonrası çok az çalışma şansımız oldu. Yoksa bu turnuvada (Dust 2) oynayabilirdik. Şimdi (diğer) turnuvalar da yaklaşıyor çok hızlı bir şekilde. Çalışacağız ama Dust 2’nin Cobble gibi tam bir randıman vermesi, harita havuzumuzu büyütmek için çok önemli.

Peki, vize sorunları takım olarak sizi nasıl etkiledi? IEM Sydney’e vizelerin yetişmemesi, Calyx’in buraya gelememesi…

İlk olarak, Türkiye’de oynamak gerçekten çok zor bir şey. Türk olmak ve esporcu olmak, birlikte bir şey değil aslında. İkisi bir arada olmuyor gibi, zor şeyler yaşıyoruz. Vize problemi gerçekten bir sıkıntı bir oyuncu için. Gördüğüm kadarıyla temsilcimiz Özgür (woxic) de HellRaisers’da problem yaşadı, buraya da gelemedi. Hem takımı hem kendisi adına üzücü bir şey. Aslında bir çözüm bulmak da zor. Türkiye’de espor geride. Yapacak bir şey yok, kabul etmek lazım ve devam etmek lazım. Ama gerçekten üzücü bir şey yani.

Yeni bir federasyon kuruldu, Türkiye Espor Federasyonu. Onların vize konusunda bir yardımı olabilir mi sence?

Çok erken onun için. İyi bir şey aslında federasyonun kurulması. Ama Türkiye’nin problemi daha derinde. Vize problemini sadece oyuncular değil herkes yaşıyor. Bu konuda benim bir Fransız olmam bir şans. Ben internetten 10 saniyede sadece bir form doldurup Amerika ve Avustralya vizelerimi alıyorum. Öbür tarafta diğer oyuncular kitap gibi kanıtları götürüp red alıyorlar.

Royal Bandits MDL’e yükseldi. 1 sene önce sizin olduğunuz yerdeler. Sence onların sizin bulunduğunuz yere gelmeleri için ne yapmaları gerekiyor?

İlk olarak onları tebrik etmek isterim. Space Soldiers harici başka bir Türk takımının gelip kendilerini göstermesi çok güzel bir şey. (Onlara) tecrübe lazım. Tecrübeyle inşallah başarırlar, uzun bir yol. Beraber olmaları lazım, tek bir oyuncu yapamaz, beraber 5 kişi takım olarak, ya da 6 kişi koçla. Çalışacaklar, uğraşacaklar, inşallah yapabilirler.

Röportaj: Cem “bodie” Mollaoğlu

Fotoğraf: HLTV.org

About bodie

Recommended for you

Bir Cevap Yazın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com