Röportaj

XANTARES: “(TWC 2016 Ödül Parasından) Ümidi Kestik”

By

on

ESL Pro Lig Finalleri’nde yarı final gününde İsmailcan “XANTARES” Dörtkardeş ile oturup konuşma fırsatı bulduk. Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi Counter Strike oyuncularından birisi olan XANTARES ile Space Soldiers’ın son zamanlardaki performansını, harita havuzunu, önlerindeki turnuvaları ve Twitch yayını yapıp yapmayacağı hakkında konuştuk. Röportaj isteğimizi kabul ettiği için XANTARES’e tekrardan teşekkür ederiz.

İki sene önce ödül havuzlarının $5,000 ya da $10,000 olduğu ufak turnuvalara katılan bir takımdınız. Şu an dünyanın en iyi takımlarının olduğu büyük turnuvalarda yer alıyorsunuz. ESL One Köln, DreamHack Masters Marsilya ve şimdi de ESL Pro Lig finalleri, sayı git gide artıyor. Türkiye’de yetişen bir esporcu olarak ilk başladığında böyle bir şeyin olabileceğini görmen, tahmin ediyorum zordu. Buralara kadar gelmeyi hayal ediyor muydun?

Aslında ben kendime çok güvenerek bu işe girdim en başta. Çünkü benim bir mesleğim vardı ve bir işle uğraşıyordum. Bütün hayatımı komple bıraktım, çöpe attım her şeyimi. Bütün her şeyimi riske atarak bu işe girdim ve şu an mutluyum. Kumar oynadım ve kazandım yani. Şu an iyi gidiyor her şey, sorun yok.

DreamHack Marsilya’da bir günde iki tane BO1, format sıkıntısı, o gün kötü oynadığında şansın kalmıyor. Sence o gün sıkıntı neydi?

Büyük turnuvalara ilk başlarda girdiğinde mecbur olarak kaybediyorsun, doğal olarak. O stresle savaşamıyorsun, çünkü daha en baştasın, daha yeni girişiyorsun bu işe, bilmiyorsun tam daha neyin ne olduğunu. Ama kaybettiğimiz için çok üzülmüyoruz, çünkü biliyoruz en baştan konuştuğumuz için. “Başımıza böyle bir şey gelebilir” diye öngörüyoruz. Çünkü çoğu takım, Astralis olsun, SK olsun, büyük takımların hepsi en başta giriştiği zamanlarda her zaman kaybediyorlardı. Sonradan kendilerini geliştirdiler zamanla.

Takım olarak sence geliştirebileceğiniz alanlar neler? Sence Space Soldiers hangi alanlarda kendini geliştirebilir ki bir üst levele çıkabilsin?

Şu anda pick map’imiz biraz sıkıntı çünkü eskiden iki tane map’imiz vardı. Cobblestone ve Cache, %100 oynadığımız haritalardı. Ama şu an Cobblestone kaldırıldığı için, onun gibi iyi olduğumuz bir harita yapmamız gerekiyor ki direkt bir tane haritada en azından en iyi takıma karşı bile galibiyet alabilelim. O yüzden şu an, (Türkiye’ye) döndüğümüz zaman biraz daha antreman yapıp bir haritamızı daha geliştirmemiz gerekiyor. Harita havuzumuz ve iletişim çok sıkıntı şu an burada. Geldiğimiz zaman buraya, çok büyük bir stres var, o stresi yenemiyoruz hiçbir şekilde, o da bize kaybettirtiyor her zaman. Ama bir süre sonra bu geliştiği zaman her şey çok güzel olacak bizim için.

Dust 2 geldi şimdi Cobblestone yerine. Biliyorum 2 sene önce (dust 2) oynuyordunuz, gayet de iyiydiniz, tamamen aim haritası zaten. Sence dust 2, Cobblestone’un yerini alabilir mi?

Dust 2 aslında bizim için çalışırsak olabilir fakat şöyle bir şey var, dust 2 çok public map gibi. Birkaç saniye içinde raund bitebiliyor. T spawn’dan karanlığa atlayıp çok hızlı bir şekilde pozisyon alabiliyor yani, çok garip bir harita. Dün mesela ilk defa resmi maç izledim, Liquid’in maçı vardı, mousesports’a karşı. İnanılmaz hızlı bitiyor raundlar, seyir zevki de olmaz bu durumda, çok kötü bir şey, iyi değil. Ama bence Cobblestone geri gelir diyeyim, 6-7 ay sonra geri getirirler. Çoğu harita gidiyor ama geri geliyor bir süre sonra.

Birkaç ay önce bir tweet atmıştın. E-frag’in düzenlediği, Azubu’nun sponsor olduğu 2016 Dünya Şampiyonası (TWC 2016) hakkında…

2016’da biz dünya şampiyonu olduk, 2 sene oldu şu an 2018’deyiz ve ödül parası hala ödenmedi. Efrag battı dediler ama şu an hala Twitch’te yayın yapıyorlar aynı isimle. Stüdyoları filan var hala. Mahkeme açılsa en kötü adamlar Efrag’i kapatırlar ve bu sefer yayın filan da yapamazlar. Bilmiyoruz şu an neyin ne olacağını ama biz ümidi komple kestik o durumdan.

DreamHack Austin için Türkiye’ye mi döneceksiniz yoksa A.B.D.’de mi kalacaksınız?

Türkiye’ye dönüp baştan geri geleceğiz.

Peki, önce DreamHack Austin, ardından ESL One Belo Horizonte var. Bu turnuvalar için bir hedef koydunuz mu?

Buğra (Calyx) gelecek, onunla oynayacağız. Elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışacağız.

Son bir sorum, bu soru büyük ihtimal sana günde 100 kere geliyordur. Ne zaman Twitch yayını yapacaksın?

Kendim yeni bir eve geçeceğim. Yeni eve geçtiğimde başlarım yayın yapmaya, daha sık olacak. Çünkü benim için de yayın yapmak daha iyi oluyor. Yayın yaptığım zaman daha fazla oynuyorum, daha fazla oynadığımda da turnuvalarda daha iyi performans sergiliyorum, benim için daha iyi oluyor aslında.

Röportaj: Cem “bodie” Mollaoğlu

Fotoğraf: HLTV.org

 

 

About bodie

Recommended for you

Bir Cevap Yazın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com