Genel

Yenilmez Armada Astralis’in bugüne geliş Hikayesi

on

Astralis 2018 yılını 10 büyük turnuvada (250.000$ dolar ödül ve üstü) şampiyon olarak tamamladı. Bu şampiyonluklarının arasında 1 adet majör şampiyonluğu ve ayrıca 1.000.000$ ödüllü Intel Grand Slam ödülü de bulunuyordu. Astralis’in 2018 yılı boyunca kazandığı toplam ödül miktarı ise 4.000.000$’a yakın bir rakamdı. Bununla beraber gösterdikleri performans, maçlardaki dominasyonları CS:GO tarihinde eşi görülmemiş bir seviyedeydi. 2018 boyunca Astralis‘in performansına yaklaşabilen bir takım olmadı, benzer istikrarlı bir performans hiç bir zaman CS:GO’nun günümüz rekabetinde görülmedi ve belki de bir daha görülmeyecek.

Peki Astralis bu günlere bu başarılara nasıl geldi? Bu yazıda biraz gecmişe giderek Astralis‘in ve oyuncuların macerasına değineceğiz. Astralis 2017 başında Eleauge Atlanta‘da, Virtus Pro ile oynadığı final maçını kazandığı zaman sadece kendilerinin değil, Danimarka CS:GO’sunun makus tarihini yeniyor ve ülkelerine ilk majör şampiyonluğunu getiriyordu. Bütün herkes yıllardır Danimarkalı oyunculardan bekledikleri bu başarının gelmesinden oldukça mutluydu. Bu ilk majör şampiyonluğu ve uzun süreç Astralis takımı ve oyuncuları için hiç de kolay değildi oysa ki.

Astralis takımı 2016 yılının başında, eski TSM kadrosu oyuncuları device, dupreeh, Xyp9x, karrigan ve cajunb tarafından kuruldu. CS:GO’da o güne kadar ilk kez uygulanan bir model olarak oyuncuların ortak hisse sahibi olduğu bir takım şeklinde kuruldu. Kısacası oyuncular takımın sahipleriydi. Bugün bile takımdan ayrılan oyuncuların halen daha Astralis’teki hisselerini korudukları bilinen bir gerçek.

Kadronun en temelleri 2013 yılında boy gösteren Copenhagen Wolves‘a dayanıyor. Bir kaç yıl öncesine kadar sahnede faal bu Danimarka temsilcisinin 2013 kadrosunda dupreeh, device ve Xyp9x bulunmaktaydı. Glaive de 1 yıl öncesinde Copenhagen Wolves ile mücadele etmişti. Bu 3lü Copenhagen Wolves ile kayda değer başarı elde edemedi, buradan başka bir takıma, nihayetinde Dignitas‘a transfer oldular.

Dignitas bu 3’lünün yanında karrigan ve cajunb‘yi almış ve 2014 yılında Astralis‘i kuran kadro ilk kez bir takım çatısı altında buluşmuştu. Dignitas macerası da beklenenleri veremedi, potansiyeli yüksek bu kadro istenilen başarıyı gösteremiyordu. Takımda çeşitli ayrılıklar yeni transferler oldu, sonrasında kadro 2015 yılında TSM adına mücadele etmeye başladı.

TSM sadece CS:GO’Nun değil esporun önemli organizasyonlarından biriydi hiç kuşkusuz ve oyuncular bu yüzden daha da ön planda olacaktı. TSM günleri, Danimarkalı ekibin hafızalarında hiç de hatırlamak istemeyecekleri bir zaman dilimi. TSM formasıyla çok sayıda turnuva kazansalar da beklenen nihai başarı hiç gerçekleşmedi ve Majörlerde en fazla yarı final görebildiler. Bütün otoritelerin saygı duyduğu oyunculardı ancak kritik anlarda fişi çekemiyorlardı.

Oyuncuların TSM macerası da öncekiler gibi bitmiş, organizasyon ile yolları ayrılmıştı. Takım yoluna “?” (Team Questionmark/Soru işareti) olarak organizasyonsuz devam etme kararı aldı, bir kaç turnuvada bu şekilde mücadele ettiler ve sonrasında 2016 yılının başında kendilerinin ortak olacağı sistemle Astralis projesini başlattılar.

Astralis projesi başlarken takıma çok önemli bir transfer yaptılar, bu kadronun geçmişte belli bir süre çalıştığı ancak hiç bir zaman uzun dönem çalışmadıkları “zonic” ile anlaştılar. 1.6 günlerinin bu efsane ismi takımın koçluğunu üstlenecekti. Astralis projesi heyecan verici bir model olarak CS:GO sahnesine girerken, Danimarka temsilcisinde değişen pek de bir şey olmamıştı. Takım katıldığı ilk Majörde yarı final oynasa da büyük bir turnuvada ilk şampiyonluğunu kuruluşundan 1 yıl sonra yaşayabilecekti anca.

Burada önemli bir parantez açarak şunu belirtmek gerekir ki, 2016 yılının henüz Mart ayında yani takım kurulduktan 2 ay sonra cajunb-Kjearbye takası, yılın sonunda ise karrigan‘ın takımdan ayrılması neticesinde gla1ve transferi gerçekleşti. 2017 yılına girerken Astralis kadrosunda yıllardır birlikte oynayan çekirdek kadro, geleceğin büyük yıldız adaylarından Kjearbye ve oyun içi liderliği o güne kadar pek çok kez sorgulanmış, kayda değer başarısı bulunmayan gla1ve vardı.

Bu “yeni” kadronun neler yapacağı merak konusuydu. Takım 2016 yılının sonunu şampiyonlukla bitirse de kimse Danimarka temsilcisinin majörlerdeki makus kaderini değiştirebileceğine ihtimal vermiyordu. 2017 yılının ilk majörü ilk kez Amerikada düzenlenecek Eleauge Atlantaydı. Astralis turnuvaya çok kötü başlamış, ilk maçını süpriz bir şekilde Godsent‘e karşı kaybetmişti. Sonraki maçlarından 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak Swiss sisteminde 2-2 duruma kaldılar ve ölüm kalım maçına çıktılar. Galibiyet üst tur, yenilgi elenme demekti onlar için. Bu son maçta beklenildiğinden kolay bir şekilde Liquid‘i geçtiler ve Çeyrek Finallere adını yazdırdılar. Çeyrek Finallerde favorilerden Navi‘yi, Yarı Finalde ise Fnatic‘i geçerek tarihlerinde ilk kez finale çıktılar.

Herkes Astralis‘in makus kaderini yenip yenemeyeceğini tartışadursun final maçında ilk haritayı Virtus Pro Karşısında kaybettiler. 2. haritada ise Virtus Pro karşısında sürekli gerideydiler. Mucizevi bir kaç rount sonrasında maç son haritaya kaldı. Son Haritada Virtus Pro, Astralis‘e nefes aldırmıyor, oynatmıyordu. Şampiyonluğa çok yakındılar. Sonra bir şey oldu, gözlerimizin önünde, bugün Astralis‘in ve Virtus Pro‘nun geldiği noktayı görünce daha net isimlendirebiliyoruz, resmen CS:GO tarihinin çizgisini değiştiren bir olay oldu ve Astralis takımı yaptığı onca şey işe yaramayınca çok klasik bir taktik olan “Rush” taktiğini denemeye karar verdi.

Bu taktik ilk denemede işe yaramıştı ama hala takımlar arasında rount farkı epey vardı. Astralis bir daha denedi, işe yaradı, bir daha denedi, işe yaradı. Üst üste, izleyenleri, spikerleri şaşırtacak bir şekilde, smoke ve flaş atarak sanki sıradan bir maçmış gibi rakibinin üstüne koşuyorlardı. Virtus Pro buna cevap veremiyor, fark kapanıyor, stres Virtus Pro‘lu oyuncuları terletiyordu. Bu inanılmaz geri dönüş sonunda Astralis ilk majör şampiyonluğunu kazandı.

Oyuncuların ve Danimarka CS:GO’sunun makus kaderi kırılmıştı. Maçı anlatan Danimarkalı Spiker Anders “Danimarka CS:GO’su için unutulmaz bir an” derken bugünleri göreceğinden pek tabi bir haberdi. Astralis bu şampiyonluğun üstüne koyamadı, 1 yıl boyunca sadece 1 büyük turnuvada şampiyon olabildi, Majör şampiyonluklarının 1. yıldönümünde, Boston Majöründe ise dibi görerek gruplardan bile çıkamadılar.

Bu felaketi daha büyük bir felaket izledi ve Danimarka’nın en çok gelecek vaad eden oyuncusu olarak gösterilen Kjearbye, hiç kimseye haber vermeden Astralis‘in en büyük yerel rakibi North‘a transfer oldu. Kjearbye‘nin boşluğu, yine yıllar boyu patlama yapacağı konuşulan ama kendini gösteremeyen Magisk ile dolduruldu. Herkes Astralis‘in artık bir daha majör şampiyonu olamayacağını dillendirmişti bu transferle.

Sonrası ortada, peri masalından daha inanılmaz bir hikaye. Kazanılan büyük turnuvalar, 1 yılda elde edilen neredeyse 4.000.000$‘lık ödül ve performans olarak hiç bir takımın yanlarına dahi yanaşamadığı bir Astralis. Bakalım 2019’da bu yenilmez Armada, daha da imkansız başarılar gösterecek mi.

About Ali Uygur Selçuk

Recommended for you

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com